RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Korea Północna i Korea Południowa chcą integracji sieci kolejowej

Rozmowy odbywały się w Panmundżomie, gdzie pod koniec kwietnia odbył się szczyt obu Korei (fot. PAP/EPA/KOREA POOL / POOL)
Rozmowy odbywały się w Panmundżomie, gdzie pod koniec kwietnia odbył się szczyt obu Korei (fot. PAP/EPA/KOREA POOL / POOL)

Korea Północna i Korea Południowa przeprowadziły we wtorek pierwszą rundę rozmów w sprawie zintegrowania sieci kolejowych obu krajów. Rozmowy odbywały się w Panmundżomie w strefie zdemilitaryzowanej, gdzie pod koniec kwietnia odbył się szczyt obu Korei.

USA przygotowują repatriację szczątków żołnierzy z wojny koreańskiej

Wojsko amerykańskie dostarczyło na granicę między obu państwami koreańskimi sto drewnianych trumien, które mają posłużyć do przewiezienia z Korei...

zobacz więcej

Jak podała agencja AFP, w pierwszej kolejności władze obu państw planują udrożenienie i integrację głównej linii kolejowej łączącej Seul z Pjongjangiem i Sinuiju na granicy Korei Północnej z Chinami. Linia ta została zbudowana na początku XX wieku przez Japończyków.

Połączenie zostało przerwane podczas wojny koreańskiej w latach 1950-53. Od czasu zawieszenia broni z 1953 r. oba państwa koreańskie nie są połączone żadną linią kolejową.

Gdyby udało się przywrócić połączenie kolejowe pomiędzy Koreą Północną a Południową, byłby to przełomowy moment życiu społecznym i gospodarczym obu krajów – pisze AFP, przypominając, że problem zintegrowania sieci kolejowej był przedmiotem wcześniejszych negocjacji między władzami obu Korei.

Podczas poprzedniego okresu ożywienia kontaktów dwustronnych między Koreami, przed 11 lat, podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad ponownym złączeniem Północy z Południem. Ostatecznie, Korea Południowa wybudowała nowoczesny dworzec w mieście Dorasan, dokąd miały przybywać pociągi z KRLD, ale żaden z nich nigdy tam się nie pojawił – pisze AFP.

Szczyt Koreański. Kim Dzong Un rozmawiał z Mun Dze Inem

Biuro prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina poinformowało w sobotę, że szef państwa spotkał się tego dnia z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong...

zobacz więcej

Na uruchomieniu połączenia kolejowego zależy przede wszystkim Korei Południowej, która jest zainteresowana eksportem swoich towarów do Chin i do Rosji z wykorzystaniem transportu kolejowego.

Seul zamierza zintegrować z główną magistralą kolejową ważny port w Busanie, licząc, że koreańskie towary pojadą trasą Seul-Pjongjand-Sinuiju przez terytorium Chin i Rosji do Europy Zachodniej.

Seul liczy też na to, że istniejąca infrastruktura ułatwi kontakty między społeczeństwami, zasypując przepaść je dzielącą – pisze w komentarzu AFP.

Agencja AFP wskazuje, że jakiekolwiek prace mające na celu budowę zintegrowanych połączeń będą możliwe dopiero po zniesieniu sankcji wobec KRLD. Ponadto, stan techniczny dróg żelaznych w Korei Płn. będzie wymagał wielkich nakładów ze strony Korei Płd. w celu modernizacji infrastruktury.

źródło:

Zobacz więcej