RAPORT

Pogarda

Litwini chcą zainwestować w fotowoltaikę w Polsce

Sun Investment Group planuje ekspansję na Polskę (fot. Pexels)
Sun Investment Group planuje ekspansję na Polskę (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Aż 200 mln euro chce zainwestować w naszą fotowoltaikę litewska Sun Investment Group. Władze firmy rozmawiają już z bankami – informuje „Puls Biznesu”.

Autobusy na polskie baterie. Jeżdżą już po Paryżu, trafią na ulice Londynu i Amsterdamu

Gliwicka firma BMZ Poland stworzyła baterie do widokowego autobusu elektrycznego hiszpańskiej firmy UNVI. Służące turystom autobusy jeżdżą już po...

zobacz więcej

Dziennik wskazuje, że banki w Polsce coraz śmielej finansują przedsięwzięcia tych, którzy chcą zarabiać na prądzie ze Słońca. Obecnie Sun Investement Group finalizuje umowę kredytową z bankiem, który sfinansuje jej 11 projektów fotowoltaicznych o mocy 1 MW każdy.

– Przewidujemy, że finansowanie dla pierwszego pakietu projektów zostanie zamknięte do połowy lipca. Nie było łatwo, bo banki jeszcze ostrożnie podchodzą do sektora fotowoltaiki, który jest w Polsce nowy – mówi Deividas Varabauskas, prezes Sun Investement Group.

Sun Investement Group to litewska firma inwestycyjna, która w Polsce działa poprzez joint venture utworzone z inwestorami z Hiszpanii i Litwy. Przejęła niedawno 43 projekty fotowoltaiczne, co czyni z niej największego gracza w tym sektorze w Polsce. Uruchomiła już pierwszy projekt – Gralewo, a w rozwój kolejnych chce zainwestować w ciągu dwóch lat ponad 200 mln euro. – Ten typ inwestycji zawsze wymaga długoterminowego finansowania, dlatego rozmawiamy ze wszystkimi bankami w Polsce – tłumaczy Varabauskas.

Jak podaje gazeta, na razie niewiele polskich instytucji ma ofertę kredytową dla inwestujących w fotowoltaikę. Umowę z fotowoltaiczną firmą Chatteris z portfela Enterprise Inverstors podpisał dotychczas mBank, o produktach dla tego sektora mówi też Bank Ochrony Środowiska. Do ich grona dołączył ostatnio Europejski Bank Inwestycyjny, który ogłosił, że planuje przeznaczyć blisko 0,5 mld zł na sfinansowanie do 50 proc. wartości słonecznych inwestycji w Polsce. Chce wspierać tych, którzy będą walczyć o wsparcie w ramach aukcji zaplanowanych przez rząd na koniec 2018 roku.

Sun Investement Group działa od 2007 roku i specjalizuje się w inwestycjach fotowoltaicznych. Do dziś inwestowała przede wszystkim na Litwie (jako słoneczny pionier), w Niemczech i Hiszpanii. Polska jest dla niej czwartym rynkiem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej