Runęła część zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy

Warszawski ratusz zdecydował we wtorek o pilnej odbudowie kamienicy przy Poznańskiej 21 – poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. O szybki remont zaapelowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zawalona kamienica w Poznaniu. Przyczyną najprawdopodobniej wybuch gazu

Straż pożarna potwierdziła w poniedziałek, że znalezione zostało ciało piątej śmiertelnej ofiary katastrofy budowlanej w Poznaniu. W ruinach...

zobacz więcej

W nocy z poniedziałku na wtorek zawalił się fragment ściany zabytkowej kamienicy przy ulicy Poznańskiej 21 – poinformował we wtorek mł. aspirant Jarosław Dobrzewiński ze straży pożarnej. Budynek w maju został wpisany do rejestru zabytków.

Dobrzewiński zaznaczył, że straż otrzymała zgłoszenie w sprawie zawalenia się budynku po północy. – Doszło do zawalenia się jednopiętrowego budynku mieszkalnego z poddaszem, tzw. pustostanu, przy ul. Poznańskiej 21. Zawaleniu uległa ściana budynku od parteru aż do poddasza. Zawał jest o szerokości około 5 m. Budynek jest wyłączony z użytkowania. Nie przybywały tam osoby postronne – poinformował. Zdaniem strażaków, powodem zawalenia się budynku mógł być jego zły stan techniczny.

– Na szczęście nikt nie ucierpiał. Budynek był od dłuższego czasu wyłączony z użytku – mówi portalowi tvp.info st. kpt. Tomasz Stankowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Po zakończonej akcji poszukiwawczej, nie stwierdzono obecności osób bezdomnych na miejscu zdarzenia.

– Inspektor z miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stwierdził o naruszeniu stabilności konstrukcji budynku, stąd decyzja o zabezpieczeniu terenu – dodaje st. kpt. Stankowski, który wskazuje, że przyczyny zawalenia się części kamienicy nie są jeszcze znane.

We wtorek podczas posiedzenia zarządu miasta prezydent Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o pilnym podjęciu prac ze względu na zagrożenie życia lub mienia.

W rozmowie z PAP Michał Krasucki przyznał, że decyzja o remoncie Poznańskiej 21 zapadła ok. 2 miesiące temu. – W tej chwili trzeba będzie zmienić harmonogram i zakres, ale co do zasady podjęliśmy decyzję taką, że to będzie remont zabezpieczający, bardziej o charakterze konserwatorskim, a nie rozbiórki – powiedział. Krasucki dodał, że miasto remont będzie wykonywało swoimi środkami, ale „być może będziemy występować później o dotacje ministerialne lub refundacje wojewódzkiego konserwatora zabytków”.

Runęła kamienica w Sosnowcu. Zginęła 78-letnia kobieta

Nie żyje 78-letnia kobieta, przysypana po zawaleniu się kamienicy w Sosnowcu. Strażacy dotarli do niej około północy, po kilku godzinach akcji...

zobacz więcej

Krasucki przyznał, że wobec kamienicy są roszczenia. – Natomiast fakt remontu podyktowanego taką sytuacją wymagającą natychmiastowych prac jest niezaprzeczalne. Musimy i tak realizować roboty realizować bez względu na to, czy te roszczenia są czy nie – powiedział.

W maju Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków kamienicy przy ul. Poznańskiej 21 z uwagi na – wskazano – wartości historyczne i naukowe. Postępowanie wszczęto na wniosek organizacji społecznej Obrońcy Zabytków Warszawy.

Jak czytamy na stronie internetowej MWKZ, budynek wzniesiony w XIX w. jest jedynym zachowanym przykładem śródmiejskiej zabudowy sprzed wielkiej rozbudowy miasta w drugiej połowie XIX w. „Budynek odznacza się nietypową formą architektoniczną – niską zabudową i skromnymi elewacjami, co było charakterystyczne dla obiektów wznoszonych przed połową XIX w. Dokumentuje także budownictwo mieszkaniowe Południowego Śródmieścia Warszawy z końca XIX wieku” – napisano.

„Forma domu o nieskomplikowanej bryle i skromnym detalu świadczy o dawnej architekturze, potrzebach mieszkaniowych, przepisach budowlanych obowiązujących na terenie Królestwa Polskiego, a także o sposobie zagospodarowania posesji. W 1. połowie XX w. miasto wielokrotnie zmieniało swoje oblicze ze względu na intensywny ruch budowlany trwający przed 1939 r., ogromne zniszczenia wojenne oraz powojenne wyburzenia i powstające nowe założenia przestrzenne. W tym kontekście zachowanie XIX-wiecznej kamienicy dokumentuje również zmiany w budownictwie mieszkaniowym oraz przekształcenia urbanistyczne Warszawy na przestrzeni 150 lat” – czytamy na stronie MWKZ.

źródło:
Zobacz więcej