Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

W Szwecji weszło nowe prawo uznające seks bez zgody za gwałt

Nowe prawo w Szwecji weszło w życie 1 lipca (fot. Chris Jackson/Getty Images)

Od 1 lipca w Szwecji wchodzi prawo zaostrzające przepisy dotyczące przestępstw seksualnych. Zobowiązuje ludzi do uzyskania wyraźnej wzajemnej zgody przed kontaktem intymnym - w przeciwnym razie zostanie uznany za gwałt.

Uchylono karę śmierci wobec kobiety, która zabiła męża gwałciciela

Sąd apelacyjny w Sudanie uchylił wyrok kary śmierci wobec 19-letniej Noury Hussein, skazanej w maju za to, że broniąc się przed gwałtem ze strony...

zobacz więcej

Zgodnie z nowym prawem, obie osoby muszą wyrazić zgodę na zbliżenie słowami lub „jasno wyrazić”, że chcą zaangażować się w aktywność seksualną, a bierność nie jest uważana za oznakę dobrowolnego uczestnictwa.

Oznacza to, że aktywność seksualna między dwiema osobami będzie uważana za przestępstwo, jeśli nie zostanie dobrowolnie podjęta przez oboje partnerów.

Dotychczas czynnikiem decydującym o wymierzeniu kary za gwałt było udowodnienie, że sprawca zmusił ofiarę siłą, groźbami lub wykorzystał jej trudną sytuację.

Przyczyn wprowadzenia podobnego prawa można szukać w werdykcie szwedzkiego sądu pierwszej instancji w 2013 r. Wówczas Szwecją wstrząsnął wyrok uniewinniający trzech młodych mężczyzn oskarżonych o zgwałcenie 15-letniej dziewczynki butelką wina. W werdykcie sąd stwierdził: „Ludzie podejmujący czynności seksualne robią sobie nawzajem różne rzeczy w sposób spontaniczny, bez proszenia o zgodę.” Protesty dziewczyny sąd tłumaczył jej „nieśmiałością”. Sprawcy zostali ostatecznie skazani w drugiej instancji po powszechnych protestach.

Teraz powstała nawet aplikacja na telefon, która pozwala na wyrażenie zgody przed kontaktem seksualnym. Zdaniem krytyków zmiana ta nie doprowadzi do zwiększenia liczby wyroków skazujących za gwałt.

źródło:
Zobacz więcej