RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przepis na raka: tytoń, alkohol i zła dieta. Można było tego uniknąć

Zdaniem naukowców zmiana przyzwyczajeń może uratować przed nowotworem (fot. Shutterstock/Flotsam)

Czterech nowotworów na dziesięć można byłoby we Francji uniknąć, gdyby się zmieniło tryb życia i przyzwyczajenia. Takie są wyniki raportu przygotowanego przez grupę badaczy działających pod zwierzchnictwem Międzynarodowego Centrum Badania Raka. Informacje na ten temat zostały opublikowane w wychodzącym co tydzień Biuletynie Epidemiologicznym.

Nowy lek na przewlekłą białaczkę limfocytową wyjątkowo skuteczny

Nowy lek na przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL) najskuteczniej z dotychczas dostępnych terapii eliminuje komórki nowotworowe z organizmu...

zobacz więcej

Według naukowców prowadzących badania przez cały 2015 r. wśród 41 proc. osób w wieku powyżej trzydziestego roku życia, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, rak nie pojawiłby się, gdyby człowiek nie stworzył mu sprzyjających warunków.

To tendencja zwyżkująca, bo 18 lat temu „przyczyny zewnętrzne” były tylko w jednej trzeciej przypadków powodem choroby nowotworowej.

Do przyczyn tych należy przede wszystkim palenie tytoniu; mamy z tym do czynienia u co drugiego chorego. Na drugim miejscu znajduje się alkohol, który powoduje rocznie we Francji występowanie 28 tys. nowych przypadków raka.

Jednak nawet prezydent Emamnuel Macron przyznaje się - ku zgorszeniu naukowców - do picia wina do obiadu i do kolacji.

Dalej piętnuje się niezdrowy tryb odżywiania - za mało owoców i warzyw, za dużo czerwonego mięsa - wieprzowiny i wołowiny.

Kolejne pozycje na czarnej liście przyczyn raka to otyłość i nadwaga, a także brak regularnego wysiłku fizycznego.

źródło:
Zobacz więcej