RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Protesty pokazały, że komunistyczna władza nie może sobie pozwolić na wszystko”

Czerwcowe protesty i następujące po nich represje doprowadziły do konsolidacji i instytucjonalizacji jawnej opozycji; wpisały się w ciąg wydarzeń prowadzących do powstania Solidarności – napisał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w liście do uczestników obchodów 42. rocznicy wydarzeń radomskich.

Merkel przyznaje rację Jarosławowi Kaczyńskiemu

– Niemcy chcą być solidarne z Włochami w kwestii migrantów – stwierdziła Angela Merkel po spotkaniu z premierem Giuseppe Conte. Wskazała, że chodzi...

zobacz więcej

W Radomiu odbywają się główne uroczystości upamiętniające 42. rocznicę protestu robotniczego z czerwca 1976 r. Podczas uroczystości szef gabinetu politycznego premiera i wiceszef klubu PiS Marek Suski odczytał list prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego.

„Oddajemy dziś cześć bohaterom polskiego czerwca '76 - ludziom, którzy wyszli na ulice w Radomiu, Płocku i Ursusie, by w naszym imieniu upomnieć się o należne nam prawa i zaprotestować przeciwko jawnej niesprawiedliwości” – napisał Kaczyński.

Jak dodał, bunt ten zakończył się sukcesem, bo władze wycofały się z podwyżek, i przyniósł bardzo ważne pozytywne konsekwencje dla naszej walki o wolność, choć - jak zauważył - wiele osób zapłaciło za udział w tym proteście wysoką cenę.

Szydło: Jarosław Kaczyński jest i będzie szefem PiS

– W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden, prezes Jarosław Kaczyński – powiedziała wicepremier Beata...

zobacz więcej

„Komunistyczne władze tym razem, w przeciwieństwie do wypadków w Poznaniu oraz na Wybrzeżu, nie nakazały strzelać, ale nie oznacza to, że nie było ofiar śmiertelnych” – zaznaczył lider PiS.

W tym kontekście zwrócił uwagę na Jana Brożynę i księdza Romana Kotlarza, Jana Łabęckiego i Tadeusza Ząbeckiego.

„I nie zapominamy - rzecz jasna - »ścieżkach zdrowia«, o wyrzucaniu z pracy z wilczym biletem, o pokazowych procesach i wysokich wyrokach, a także o organizowanych masówkach, podczas których »zdrowy trzon klasy robotniczej« pod przymusem potępiał radomskich i ursuskich »warchołów i wichrzycieli«” – wskazał Kaczyński.

„Czerwcowe protesty i następujące po nich represje były brzemienne w skutki. Doprowadziły bowiem do konsolidacji i instytucjonalizacji jawnej opozycji, wykazały znaczenie samoorganizacji oraz skuteczność samopomocy. Pokazały też, że komunistyczna władza ograniczona uwarunkowaniami zewnętrznymi nie może sobie pozwolić na wszystko” – kontynuował w liście prezes PiS.

„Ukradli nam pamięć na zawsze!”. Niszczenie akt trwało niemal 20 lat

Niemal 20 lat – od 1990 do 2009 roku – trwało bezprawne niszczenie akt w archiwach wojskowych w Gdyni, Nowym Dworze Maz. i Rembertowie – informuje...

zobacz więcej

„Były również kolejnym cząstkowym doświadczeniem, wykorzystanym później przez strajkujące na Wybrzeżu załogi wielkich zakładów przemysłowych. Wpisały się zatem w ciąg wydarzeń prowadzących do sierpniowego zrywu i powstania masowego ruchu społecznego, jakim była ówczesna Solidarność” – dodał.

Kaczyński nawiązał w liście do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, stwierdzając, że ta perspektywa „pozwala nam w szczególny sposób przeżyć wypadki sprzed 42 lat i ujrzeć je jako element długiej walki Polaków o wolność, godność sprawiedliwość i prawdę”.

„Różne w różnych czasach były formy tej walki, ale zawsze toczyła się ona o tak czy inaczej pojmowaną podmiotowość. To zaś jeszcze wyraziściej przypomina nam, jak niezwykle cenną rzeczą jest wolność, możliwość samostanowienia, czyli decydowania o sobie samym” – stwierdził lider PiS.

źródło:

Zobacz więcej