„Masowa imigracja i polityka proimigracyjna Brukseli stwarza zagrożenie zatopienia Węgier”

Tylko Polska sprzeciwiła się uchyleniu pakietu „Stop Soros” (fot. Omar Marques/Anadolu Agency/Getty Images)

Tylko ja sprzeciwiłem się oświadczeniu Komisji Weneckiej - powiedział w wywiadzie dla wPolityce.pl wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Komisja Wenecka zaapelowała w zeszłym tygodniu do Węgier o uchylenie pakietu ustaw antyimigracyjnych „Stop Soros”, które przewidują kary więzienia lub finansowe za pomoc nielegalnym migrantom.

„STOP Soros”. Węgry uchwaliły pakiet ustaw ws. imigrantów

Węgierski parlament uchwalił pakiet ustaw, w których został zapisany zakaz udzielania pomocy nielegalnym imigrantom. Ustawy są określane jako „STOP...

zobacz więcej

Zdaniem Komisji niektóre zapisy pakietu ustaw nadmiernie ograniczają prawa grup obywatelskich.

W odpowiedzi Kancelaria premiera Węgier Viktora Orbana wystosowała komunikat, w którym podkreśliła, że dla rządu Węgry są najważniejsze i dlatego obroni on Węgrów, nawet jeśli nie będzie się to podobało Komisji Weneckiej i „sieci Sorosa”.

Zdaniem Marcina Warchoła Komisja Wenecka „straciła w tej sprawie z oczu wolę narodu węgierskiego i potrzebę wprowadzenia tych rozwiązań”. Jak tłumaczył, „ten pakiet jest niezmiernie potrzebny dla bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Węgier, jak i zachowania tożsamości narodowej”.

Podatek od wspomagania migracji. Rząd Węgier ma projekt ustawy

Rząd węgierski zaproponował podatek imigracyjny. Opłatę trzeba będzie wnosić od środków przeznaczonych na wspomaganie imigracji – wynika ze...

zobacz więcej

– Faktycznie tylko ja sprzeciwiłem się oświadczeniu Komisji Weneckiej – powiedział wiceminister. – Uzasadniając swoje wystąpienie powiedziałem, że to jest wola narodu węgierskiego i powinniśmy ją uszanować – dodał.

W jego ocenie „wszyscy chcą zjednoczonej Europy i silnej UE, ale ona będzie taka, kiedy będzie służyła wartościom i dbała o bezpieczeństwo”. – A tak czynią właśnie Węgrzy – uważa wiceminister.

Jego zdaniem „masowa imigracja dotykająca Europę i polityka pro imigracyjna Brukseli stwarzają zagrożenie »zatopienia« Węgier”.

Tłumaczył, że „pakiet kompleksowy obejmuje zmiany w ustawie o policji, kodeksie karnym, ustawie o azylu, ustawie o granicy państwowej i ustawie o wykroczeniach”.

– Ostatecznie, zgodnie z nowymi rozwiązaniami, Węgry nie przyjmą wniosków o azyl od osób, które nie są prześladowane w swoim kraju lub w kraju trzecim –wyjaśniał.

Wskazał również, że pakiet „Stop Soros” „próbuje również zlikwidować istniejące luki prawne, dzięki którym tzw. organizacje obywatelskie pomagają nielegalnej migracji i handlowi ludźmi pod nazwą pomocy humanitarnej”.

źródło:

Zobacz więcej