Morawiecki: niepodległość warunkuje rozwój gospodarczy, a ona umacnia suwerenność

– To niepodległość warunkuje w dużym stopniu i gwarantuje rozwój gospodarczy, a dobry rozwój gospodarczy jest elementem, który umacnia niepodległość, suwerenność każdego kraju – mówił w poniedziałek w Gdyni premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu jest gościem forum gospodarczego Wizja Rozwoju w Gdyni.

Morawiecki przypomniał, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a ona nierozerwalnie wiąże się z sukcesem w gospodarce.

– To właśnie niepodległość warunkuje w dużym stopniu i gwarantuje rozwój gospodarczy, a z kolei dobry rozwój gospodarczy, solidny rozwój gospodarczy jest elementem, który umacnia niepodległość, suwerenność każdego kraju – podkreślił premier.

Morawiecki zwrócił uwagę, że mówi to w Gdyni, która jest miastem symbolem II RP. W dwudziestoleciu międzywojennym zapadła bowiem decyzja o budowie nowoczesnego portu w Gdyni – alternatywą dla portu w Gdańsku, który wówczas był poza granicami Polski.

Premier dodał, że obecnie jednym z priorytetów rządu jest „wizja naszego rozwoju”, która powinna opierać się również o nasze przewagi konkurencyjne, talenty, innowacje czy technologie.

– Polska nie boi się innowacyjności, wizji rozwoju, która powinna inspirować – zaznaczył Morawiecki.

„Musimy przejść od Polski goniącej - do Polski, która jest goniona przez innych”

Premier podkreślił, że Polska jest obecnie w trakcie zmiany paradygmatu gospodarczego: "Przechodzimy od Polski, która goni innych - do Polski, która jest goniona. Od Polski, która importowała wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która jest takich technologii eksporterem - mówił na forum gospodarczym Wizja Rozwoju w Gdyni.

Zaznaczył, że wizja Polski silnej i innowacyjnej będzie przez rząd realizowana. Wyraził nadzieję, że ta wizja przełoży się nie tylko na dyskusje, ale też na rekomendacje i na konkretne rozwiązania. Podkreślił też, że „wizja bez implementacji to tylko halucynacja, dlatego celem obecnego rządu jest przekucie aspiracji i wizji na praktykę poprzez plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Morawiecki zaznaczył, że przedstawiciele rządu, tacy jak „Jurek (Kwieciński - PAP), Jadwiga (Emilewicz - PAP), Elżbieta (Rafalska – red.) i Krzysztof (Ardanowski – red.) to właśnie robią” - powiedział.

„Terminal DCT Gdańsk staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku”

Premier zaznaczył, że państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. – I to jest to, co robimy tutaj z mozołem. Bo niełatwo jest sektor, który został rozebrany na części i to dosłownie (..) odbudować z powrotem – zaznaczył szef rządu. Dodał, że takiego wsparcia udziela nie tylko rząd, ale i przedsiębiorcy.

– Cieszę się w związku z tym, że Gdańsk, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, ten terminal DCT staje się największym terminalem przeładunkowym, terminalem kontenerowym na Bałtyku - powiedział premier Morawiecki. Dodał, że Gdańsk i Gdynia razem są już dzisiaj największym portem przeładunkowym na Bałtyku.

Morawiecki przypomniał, że rząd stara się, aby polskie małe i średnie przedsiębiorstwa - poprzez Konstytucję Biznesu, dostępność kapitału, innowacyjność - mogły wychodzić na świat.

– Naszą strategię nazywany internacjonalizacją (...). Niech nasze małe i średnie firmy wychodzą na świat, niech się internacjonalizują. Bo nie będzie wielkiej Polski bez wielkiego polskiego biznesu – powiedział. Ocenił, że za trzy, za siedem lat możemy mieć przedsiębiorstwa polskie, które będą technologicznie zaawansowane, „które będą podbijać świat w swoich niszach tak jak np. w sektorze gier”. Wyjaśnił, że o ile polski PKB to jest ok. 0,5 proc. globalnego PKB, to w sektorze gier mamy, „różnie licząc, od 2-4 proc. globalnego PKB” - powiedział.

Premier Morawiecki wyraził też zadowolenie, że jest coraz większa współpraca pomiędzy poszczególnymi ośrodkami w Polsce. – Że uczymy się konkurować, ale i kooperować. Bo na tym też polega najbardziej zaawansowany model gospodarczy przyszłości - podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej