Nasz news: Komisja prawna Rady Europy wzywa Rosję do zwrotu wraku Tu-154M

Składająca się z reprezentantów 46 państw komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uchwalił rezolucję, która wzywa Rosję „do niezwłocznego zwrotu wraku i innych materiałów należących do państwa polskiego”. W tekście rezolucji komisja stwierdza, że Rosja w żaden sposób nie kooperowała z komisją Rady Europy oraz powołanymi w tej sprawie ekspertami od prawa lotniczego. Raport przegłosowano bez żadnego głosu przeciw.

Beata Szydło: konsekwentnie zabiegamy o zwrot wraku tupolewa

Polska zabiega o zwrot wraku tupolewa i konsekwentnie będzie to robić. To nie tylko bardzo ważny dowód w sprawie katastrofy smoleńskiej, ale także...

zobacz więcej

„Projekt rezolucji wzywa zatem Rosję do niezwłocznego zwrotu wraku i innych materiałów należących do państwa polskiego. Powstrzymywanie się od zwrotu tych przedmiotów do Polski bez uzasadnienia prawnego jest równoznaczne z nadużywaniem praw, które może być postrzegane jako prowokacja” – głosi tekst rezolucji, do którego dotarł portal tvp.info.

W jej tekście czytamy również, że rosyjscy przedstawiciele nie współpracowali z wizytującymi Moskwę przedstawicielami Komisji oraz, że nie odpowiadali na wszelkie próby uzyskania danych przez to ciało. Dodatkowo w raporcie odnotowuje się również wyniki badań komisji ds. ponownego zbadania katastrofy Tu-154M w Smoleńsku pod kierownictwem Antoniego Macierewicza.

„W dniu 11 kwietnia 2018 r. Komitet ds. ponownego zbadania katastrofy Tu-154M w Smoleńsku, działający w ministerstwie obrony narodowej stwierdził, że samolot został »zniszczony w powietrzu w wyniku kilku eksplozji«.” – podaje raport.

– Komisja prawna przyjęła raport dotyczący tragedii smoleńskiej. Jest to bardzo ważny moment, w którym Rada Europy, czyli 46 państw jako międzynarodowa instytucja wzywa Rosję do zwrotu wraku. Raport podkreśla, że Rosja nie współpracowała z Radą Europy a przedstawiciel Rady Europy i autor raportu nie został wpuszczony do Rosji, aby zobaczyć wrak – powiedział portalowi tvp.info Dominik Tarczyński.

Poseł PiS oraz polski przedstawiciel w Radzie Europy. Dodał, że prawo bardzo jasno wskazuje, że Rosja winna zwrócić wrak oraz wszelkie materiały dotyczące śledztwa do Polski. Następnym krokiem w tej sprawie może być wniosek Rady Europy do ONZ o wszczęcie śledztwa.

W raporcie zwraca się również uwagę na „potencjalnie kontrowersyjną decyzję, by procesować w zgodzie z tzw. konwencją chicagowską.” Komisja przywołuje artykuł 3 tej konwencji, w którym stwierdza się, że „ta konwencja powinna być stosowana do cywilnych lotów a nie państwowych.”

źródło:
Zobacz więcej