RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ukradli nam pamięć na zawsze!”. Niszczenie akt trwało niemal 20 lat

Ocenia się, że zniszczono setki tysięcy stron dokumentów (fot. TVP info)
Ocenia się, że zniszczono setki tysięcy stron dokumentów (fot. TVP info)

Niemal 20 lat – od 1990 do 2009 roku – trwało bezprawne niszczenie akt w archiwach wojskowych w Gdyni, Nowym Dworze Maz. i Rembertowie – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.
– Jestem przekonany, że sprawa zostanie pieczołowicie zbadana, gdyż wszystko wskazuje na to, że doszło do przestępstwa – ocenia szef MON Mariusz Błaszczak.

Cenckiewicz o niszczeniu akt: Nie mówimy o czasach Jaruzelskiego, ale o XXI wieku

zobacz więcej

„To, co odkryliśmy, przechodzi nawet moje pojęcie. A to jeszcze nie koniec! Dzieci Kiszczaka niszczyły akta tajnych służb i LWP jeszcze niedawno. Straciliśmy setki tysięcy dokumentów, o sporym znaczeniu historycznym. Ukradli nam pamięć na zawsze! Nie ma przebaczenia za tę zbrodnię!” – napisał dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

Gazeta podaje, że chodzi o setki tysięcy stron dokumentów, głównie materiałów dotyczących okresu PRL.

„Szczególnie bulwersujący jest fakt niszczenia w latach 2000-09 akt organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego, mimo że ustawa o IPN z 1998 roku wyraźnie penalizuje tego typu czyny, a na instytucje (i osoby prywatne) nakłada obowiązek przekazania takich materiałów do archiwum IPN” – napisano w komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej.

źródło:
Zobacz więcej