RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Trump za natychmiastowym odsyłaniem migrantów, czyli „najeźdźców”

Władze USA próbują powstrzymać napływ imigrantów z Ameryki Środkowej (fot. Spencer Platt/Getty Images)
Władze USA próbują powstrzymać napływ imigrantów z Ameryki Środkowej (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego. We wpisie na Twitterze porównał imigrantów do „najeźdźców”, którzy próbują „włamać się” do innego kraju.

Melania Trump u dzieci migrantów w kurtce z napisem „nie obchodzi mnie to”

Pierwsza dama USA Melania Trump odwiedziła dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie. Jednak jej wybór garderoby wzbudził powszechne...

zobacz więcej

„Nie możemy pozwolić, aby wszystkie te osoby zaatakowały nasz kraj, a kiedy ktoś to robi, musimy natychmiast, bez sędziów i spraw sądowych, wysłać go tam, skąd przybył” – oświadczył prezydent. „Nie mogę zaakceptować wszystkich ludzi, którzy próbują włamać się do naszego kraju. Nasze granice muszą być silne, bez przestępczości” – podkreślił.

Propozycja Trumpa spotkała się z natychmiastową krytyką ze strony analityków prawnych i obrońców praw imigrantów, którzy stwierdzili, że takie postępowanie byłoby naruszeniem konstytucji USA.
– Administracja nie może po prostu ominąć prawa, któremu podlegają imigranci. Klauzula dotycząca należytego procesu ma absolutnie zastosowanie. To nie jest wybór – przekonywał Lee Gelernt, zastępca dyrektora Projektu Praw Emigracyjnych.

Wypowiedź Trumpa ma związek z prowadzoną przez jego administrację polityką „zero tolerancji” dla nielegalnych migrantów. Zgodnie z nią wszystkie osoby przyłapane na próbie nielegalnego przekroczenia granicy amerykańskiej są aresztowane, rejestrowane i w oczekiwaniu na proces sądowy przetrzymywane w federalnych aresztach imigracyjnych bądź – jeśli to była ich pierwsza próba – po nałożeniu im elektronicznych bransoletek na nogi warunkowo zwalniani w oczekiwaniu na proces sądowy.

„Meksyk nic nie robi, by to powstrzymać”. Trump ostro o problemie migracji

Prezydent USA Donald Trump zadeklarował, że chce zakończyć kryzys migracyjny na granicy z Meksykiem. Odniósł się w ten sposób do głosów krytycznych...

zobacz więcej

Silne protesty opinii publicznej

W wyniku tej polityki wiele rodzin, które próbowały przedostać się do USA przez Meksyk z Hondurasu i innych krajów Ameryki Środkowej, zostało rozbitych. Liczne przypadki oddzielania dzieci od rodziców wzbudziły silne protesty amerykańskiej opinii publicznej.

Amerykanów poruszyły zdjęcia płaczących dzieci kurczowo trzymających się matek. „Odbieranie dzieci matkom”, jak nazywają odizolowywanie dzieci od rodziców amerykańskie media, potępili jako „niemoralne i brutalne” duchowni wielu wyznań, w tym Konferencja Amerykańskich Biskupów Katolickich. Do amerykańskich biskupów przyłączył się papież Franciszek, który w wywiadzie udzielonym Agencji Reutera skrytykował politykę imigracyjną administracji USA.

Do krytyków polityki „zero tolerancji” dołączyło wielu ustawodawców z Partii Republikańskiej, którzy obawiają się, że może im to zaszkodzić w listopadowych wyborach do Kongresu. Działania administracji Trumpa spotkały się także z krytyką ze strony ONZ.

W minioną środę Donald Trump wydał rozporządzenie wykonawcze, przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej