Starcia rolników z pasterzami w Nigerii. Dziesiątki ofiar

Rolnicy walczą z pasterzami o dostęp do wody (fot. Mohammed Elshamy/Anadolu Agency/Getty Images)

Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami i muzułmańskimi pasterzami.

Tragiczny finał sporu rolników z nomadami w Nigerii. Nie żyje 18 osób

Co najmniej 18 osób poniosło śmierć a 20 zostało rannych we wtorek w rezultacie krwawej konfrontacji rolników z wędrownymi hodowcami bydła w...

zobacz więcej

Do walk doszło w regionie Barikin Adie. W trakcie policyjnego śledztwa wykryto, że w atakach zginęło co najmniej 86 osób, a 50 domów zostało spalonych. W rejonie wprowadzono godzinę policyjną, aby zapobiec dalszym starciom.

Ekspancja przemocy między pasterzami a rolnikami w centrum Nigerii jest w dużej mierze wynikiem kurczenia się dostępności do żyznej ziemi. Obie strony dopuszczają się ataków, w wyniku których w tym roku zginęły setki osób.

Sytuacja ta jest jednym z największych problemów prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego, który planuje ubiegać się o reelekcję w lutym przyszłego roku. Buhari poprzednie wybory wygrał obiecując w kraju pokój i stabilność. Teraz odpiera krytykę opozycji, która zarzuca mu, iż jego administracja jest zbyt łagodna dla pasterzy, którzy należą do tej samej co prezydent etnicznej grupy Fulani wyznającej islam.

Nigerię zamieszkuje 180 mln osób, co czyni ją najbardziej zaludnionym krajem Afryki. Od dziewięciu lat kraj ten wstrząsany jest także terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, która spustoszyła północno-wschodnią część kraju. W tym wewnętrznym konflikcie zginęło już ponad 20 tys. osób, a setki tysięcy musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania.

Mimo trudnej sytuacji w kraju Nigeria ma bardzo silną piłkarską reprezentację, która w dwóch meczach mundialu w Rosji zdobyła 3 punkty, przegrywając z Chorwacją 0:2 i pokonując Islandię 2:0.

źródło:

Zobacz więcej