RAPORT

Kampania 2020

Sprawa drukarza walczącego z lobby LGBT jeszcze się nie skończyła

Rozprawa w sprawie kasacji w Sądzie Najwyższym (fot. Tomasz Gzell/PAP)

„Chociaż w sprawie drukarza wydał postanowienie Sąd Najwyższy, będziemy kontynuować walkę o jego prawa sumienia” – informuje Jerzy Kwaśniewski prezes instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Instytut informuje, że w sprawie została złożona skarga konstytucyjna oraz zapowiada złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Skazany, bo nie chciał wydrukować plakatu LGBT. „Sąd zareagował w zgodzie z duchem poprawności politycznej”

Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora generalnego w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Sąd Okręgowy...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora generalnego w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Sąd Okręgowy prawomocnie uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary. Kasację na korzyść drukarza złożył prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 


– Sąd zareagował w zgodzie z duchem poprawności politycznej – skomentował sprawę Ziobro. Ordo Iuris stwierdza, że posiłkując się skargą konstytucyjną, wniósł o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją normy, na podstawie której skazano drukarza. „Czekamy obecnie na jej rozpatrzenie” – dodaje instytut. Podkreśla również, że takie postanowienie Sądu Najwyższego „może służyć jako zły precedens”.  Problem – jak czytamy w informacji Instytutu Ordo Iuris – dotyczy zarówno przedsiębiorców, pracowników sektora usług, a przede wszystkim przedstawicieli zawodów medycznych – położnych, pielęgniarek i diagnostów. „Katolicy będą zmuszeni do świadczenia usług i włączania się w przedsięwzięcia, które budzą ich etyczny sprzeciw” – dodaje prezes Kwaśniewski. Dodatkowo zapewnia, że każdej z poszkodowanych w tego typu sprawach osób zostanie udzielona pomoc prawna ze strony Instytutu. 

 „Ważne jest jednak, aby rozwiązać ten problem systemowo. Dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy, która każdemu obywatelowi zagwarantuje prawo do sprzeciwu sumienia” – czytamy w komunikacie. Projekt zmian w przepisach trafił już do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która zaczęła zajmować się tym tematem przed kilkoma miesiącami.

źródło:
Zobacz więcej