Erdogan: Naród turecki powierzył mi urząd prezydenta

Recep Tayyip Erdogan rządzi od 2003 roku (fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS OFFICE/HANDOUT)

Turcy głosowali w niedzielę w przedterminowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Centralna komisja wyborcza oficjalnie ogłosiła w nocy z niedzieli na poniedziałek, że obecny prezydent Recep Tayyip Erdogan otrzymał ponad 50 proc. głosów i wygrał wybory w pierwszej turze. W wyborach parlamentarnych zwycięstwo najpewniej odniesie koalicja z udziałem partii Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogana.

Tureccy dyplomaci chcą do Niemiec. Trzystu prosiło o azyl

Blisko 300 tureckich dyplomatów złożyło w Niemczech wniosek o azyl od czasu udaremnionego zamachu stanu w Turcji z lipca 2016 roku. Poinformował o...

zobacz więcej

– Zgodnie z wynikami Recep Tayyip Erdogan zdobył bezwzględną większość ważnych głosów, co daje mu zwycięstwo już w pierwszej turze wyborów – poinformował w Ankarze przewodniczący komisji wyborczej Sadi Guven, który wskazał, że frekwencja wyborcza wyniosła 97,2 proc.

– Naród turecki powierzył mi urząd prezydenta i władzę wykonawczą – ogłosił Erdogan. Wyraził przy tym nadzieję, że „nikt nie będzie próbował rzucać cienia na wyniki wyborów oraz zaszkodzić demokracji, by ukryć własną porażkę”.

Wyzwalanie Syrii

Przemawiając do zwolenników z balkonu siedziby rządzącej partii AKP w Stambule prezydent zapowiedział bardziej zdecydowane działania przeciwko organizacjom terrorystycznym. Erdogan mówił, że Turcja będzie nadal „wyzwalała syryjskie terytorium:, tak, by mogli tam wrócić syryjscy uchodźcy”. – Startując jutro, rozpoczniemy pracę nad realizacją obietnic wyborczych, które złożyliśmy naszym rodakom – podkreślił.

Oficjalne liczenie głosów się nie zakończyło. Według ostatnich cząstkowych danych tureckiej komisji wyborczej po podliczeniu 98,5 proc. Erdogan zdobył 52,6 proc. głosów, a jego główny rywal socjaldemokrata Muharrem Ince z Partii Ludowo Republikańskiej (CHP) – 30,8 proc. Frekwencja w wyniosła 87,9 proc. uprawnionych do głosowania. Jeśli wyniki te się potwierdzą, będzie to znaczyło, że wbrew przedwyborczym prognozom niepotrzebna będzie druga tura, planowana na 8 lipca.

Według cząstkowych danych Prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) przekroczyła 10-procentowy próg wyborczy, zdobywając 10,3 proc. głosów. Dziennik „Hurriyet” poinformował na stronie internetowej, że rządząca AKP zdobyła 43,9 proc. głosów, CHP – główne ugrupowanie opozycji – 21,8 proc., a Nacjonalistyczna Partia Działania (MHP) – 11,5 proc.

Niedzielne wybory były pierwszymi po referendum z 16 kwietnia 2017 roku, które dało znacznie większe uprawnienia prezydentowi. Głowa państwa będzie jednocześnie stała na czele rządu, ponieważ urząd premiera zostanie zlikwidowany. Zmieni się też liczba wybieranych posłów do parlamentu z 550 na 600. Ich kadencja wydłuży się z czterech do pięciu lat.

źródło:
Zobacz więcej