Stan wyjątkowy w Egipcie. Terroryzm wciąż groźny

Chwile po zamachu bombowym w pobliżu katedry św. Marka w Aleksandrii. W Niedzielę Palmową zginęło tam wtedy co najmniej 45 osób (fot. Ahmed Abd Alkawey/Anadolu Agency/Getty Images)

Parlament w Egipcie zatwierdził w niedzielę decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego na kolejne trzy miesiące. Został on wprowadzony po raz pierwszy, gdy w kwietniu ubiegłego roku doszło do ataków na dwa koptyjskie kościoły, w których zginęło 45 osób.

Egipt ogłosił fiasko zagranicznej mediacji

Urząd prezydenta Egiptu ogłosił w środę fiasko zagranicznej mediacji na rzecz rozwiązania kryzysu politycznego i ostrzegł, że konsekwencje tego...

zobacz więcej

Stan wyjątkowy daje egipskiemu wojsku i policji dodatkowe uprawnienia mające ułatwić mu walkę z terroryzmem oraz pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom. Na północnym Synaju stan wyjątkowy jest utrzymywany bez przerwy od 2014 roku.

W połowie kwietnia 2017 r. prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zarządził trzymiesięczny stan wyjątkowy po zamachach bombowych na koptyjskie kościoły w mieście Tanta w Delcie Nilu i w Aleksandrii, gdzie zginęło łącznie co najmniej 45 ludzi. Ataki w Niedzielę Palmową przeprowadziło Państwo Islamskie.

źródło:

Zobacz więcej