Atak pod Lwowem na Romów. Napastnicy użyli noży, są ofiary

Ofiary zaatakowano nożem (zdjęcie ilustracyjne; fot. Spencer Platt/Getty Images)

Kolejny brutalny napad na przedstawicieli romskiej społeczności na Ukrainie. 24-letni mężczyzna zginął od ciosów nożem. Trzy inne osoby: 19-letni chłopak, 30-letnia kobieta i jej 10-letni syn zostali ranni. Do napadu doszło w sobotę w nocy na przedmieściach Lwowa – poinformowała w niedzielę lokalna policja.

Na Ukrainie wyrzucili 300 Romów ze wsi, bo jeden jest podejrzany o mord

Biuro rzecznika praw człowieka Ukrainy zarzuciło w poniedziałek władzom obwodu odeskiego dyskryminację Romów, których przegnano z własnych domów po...

zobacz więcej

Policja poinformowała, że w związku z atakiem zatrzymano siedem młodych osób w wieku od 16 do 18 lat. Lwowski portal Zaxid.net podał, że należą oni do organizacji „Trzeźwa i zła młodzież”, związanej z neonazistowskim ruchem Misanthropic Division.

Mer Lwowa Andrij Sadowy oświadczył, że władze miasta przyznały napadniętym osobom ochronę.

– Człowiek, który zginął, był dźgany nożami z jednoznacznym zamiarem zabójstwa. Matkę porżnięto za to, że próbowała ochronić swoje 10-letnie dziecko. Proszę, byście wyobrazili sobie tę scenę, zanim będziecie pisali komentarze w stylu +i dobrze im tak+. Historia pokazuje, że odległość od cywilizowanej istoty ludzkiej do bezdusznej bestii jest niewielka. Bądźmy ludźmi! – napisał Sadowy na Facebooku.

Poprzednio do napadów na romskie obozy dochodziło na Ukrainie 23 maja w obwodzie tarnopolskim, 9 maja w obwodzie lwowskim oraz 7 maja i wcześniej – 22 kwietnia – w Kijowie.

źródło:

Zobacz więcej