RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niesamowity wyczyn Polaków. Pobili „mroźny” rekord świata

Polacy pobili rekord świata na jachcie Katharsis II (fot. Twitter Polska_Zbrojna)
Polacy pobili rekord świata na jachcie Katharsis II (fot. Twitter Polska_Zbrojna)

Światowa Rady Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC) zatwierdziła wyczyn polskiej załogi na Katharsis II w kategorii „Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej”. Certyfikat sportowcom przekazano w sobotę w Bydgoszczy.

Ustanowił rekord i zaproponował wyzwanie. Nikomu się to jeszcze nie udało

Steinar Hoen, norweski skoczek wzwyż, w dniu zakończenia swojej kariery sportowej ustanowił nagrodę. Ten, kto pierwszy poprawi jego rekord, otrzyma...

zobacz więcej

Rada dyrektorów podkreśliła, że tak blisko kontynentu, non-stop i tak szybko nie opłynął Antarktydy jeszcze nikt. Oficjalnie zweryfikowany wynik, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa (GWR) wynosi 72 dni i 6 godzin.

Ośmioosobową załogą Katharsis II dowodził kapitan Mariusz Koper. W składzie zespołu byli: Michał Barasiński, Tomasz Grala, Ireneusz Kamiński, Robert Kibart, Piotr Kukliński, Hanna Leniec, Wojciech Małecki i Magdalena Żuchelkowska.

– Od dziecka marzyłem o podróżach w nieodkryte, czy trudno dostępne zakątki świata, wcielając się w postacie bohaterów powieści Juliusza Verne'a. Nie wyobrażam sobie życia bez marzeń, wyzwań, stawiania sobie ambitnych celów. Wyprawa jachtem żaglowym na wody Antarktydy z zamiarem opłynięcia najzimniejszego kontynentu Ziemi była zarówno podróżą w nieznane, jak i wielkim wyzwaniem. Odczuwam olbrzymią satysfakcję, że udało się to podczas jednego rejsu tak blisko kontynentu, jak żaden żeglarz wcześniej – powiedział Kapitan Koper.

Do stolicy Tasmanii Hobart, po okrążeniu Antarktydy, jacht dotarł 5 kwietnia po 102 dniach i 23 godzinach od opuszczenia Kapsztadu w RPA 23 grudnia. Polacy dokonali jednego z największych wyczynów w historii światowego żeglarstwa.

Sobotnia uroczystość wręczenia dyplomów i medali WSSRC odbyła się podczas 11. edycji festiwalu wodnego „Ster na Bydgoszcz 53N, 18E”. Było to także pierwsze publiczne spotkanie w Polsce załogi Katharsis II po rekordowym rejsie dookoła Antarktydy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej