ASF w Warmińsko-Mazurskiem. 650 świń do lustracji

Planowana jest lustracja 24 gospodarstw (fot. CarsteCarsten Koall/Getty Images)

Afrykański pomór świń w gminie Pieniężno. Wystąpienie pierwszego ogniska ASF u trzody chlewnej na Warmii i Mazurach potwierdzili specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Afrykański pomór świń. Naukowcy badają, jak rozprzestrzeniał się wirus

Naukowcy badają, jak rozprzestrzeniał się wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pierwszych latach występowania tej choroby u dzików w Polsce...

zobacz więcej

W gospodarstwie w miejscowości Posady, gdzie wystąpił afrykański pomór świń trzymano 27 sztuk trzody chlewnej. Z informacji zawartych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że oprócz ogniska na Warmii i Mazurach, na obszarze Polski stwierdzono 133 ognisk ASF; 30 ognisk wystąpiło w tym roku.

Ognisko w miejscowości Posady będzie likwidowane przez powiatową inspekcję weterynaryjną w Braniewie.

W ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie lustracja 24 gospodarstw, gdzie znajduje się w sumie ok. 650 świń. Od piątku obowiązuje Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Braniewie określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń.

Po raz pierwszy nie u dzików

W województwie warmińsko-mazurskim jest to pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej. Do tej pory stwierdzono 134 przypadki tej choroby u dzików na terenie województwa. W sytuacji wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, mięso i pasza zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

źródło:

Zobacz więcej