RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Marek Karewicz nie żyje. Na fotografiach zapisał „kamienie milowe historii polskiego jazzu”

Artysta fotografik Marek Karewicz nie żyje (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Artysta fotografik Marek Karewicz nie żyje (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Najnowsze

Popularne

Nie żyje Marek Andrzej Karewicz – artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Dziennikarz muzyczny, animator jazzu miał 80 lat. O śmierci artysty poinformował w piątek na Facebooku red. naczelny magazynu „Jazz Forum” Paweł Brodowski.

Nie żyje Jarosław Kozidrak, współzałożyciel zespołu Bajm

Zmarł Jarosław Kozidrak, jeden z założycieli zespołu Bajm. O śmierci muzyka poinformowała na facebookowym profilu Bajmu jego siostra Beata...

zobacz więcej

„Marek Karewicz 28.01.1938 – 22.06.2018. Żegnaj Marku! R.I.P.” – napisał Brodowski.

„Marek Andrzej Karewicz, to legenda, ikona, alfa i omega polskiego jazzu i big–beatu, król fotografików, arbiter elegantiarum, bywalec, kawalarz, któremu wszystko wolno, bon vivant” – opisywał artystę red. naczelny „Jazz Forum”.

W styczniu br., z okazji 80. urodzin Karewicza Brodowski przypomniał, że „na fotografiach artysty zapisane są kamienie milowe historii polskiego jazzu drugiej połowy XX wieku: otwarcie Hybryd w 1957 r., Kwartet Brubecka w 1958r., Jazz Jamboree (1958 – 2000) i wszystkie Jazzy nad Odrą, pierwsze Kalatówki, pierwsza wizyta Willisa Conovera, New York Jazz Quartet, Stan Getz, Dizzy, Ella, Duke, Sonny, Ray (Ray Charles miał powiedzieć, że to Marek zrobił mu najlepsze zdjęcia!) i Miles! (Miles podarował mu marynarkę!) Oczywiście Krzysztof Komeda i cały polski jazz tamtych lat! Polski big beat i Rolling Stones w Warszawie!”

Muzyk, dziennikarz, fotografik

Marek Andrzej Karewicz, jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów sceny jazzowej, urodził się 28 stycznia 1938 r. w Warszawie. Jako młody chłopak grywał na trąbce i kontrabasie w zespołach jazzowych. Fotografią zajął się od końca lat 50. ubiegłego wieku za namową Leopolda Tyrmanda. Ukończył liceum fotograficzne, studiował na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.


Od ponad pół wieku Karewicz był dziennikarzem muzycznym, radiowcem, organizatorem życia jazzowego, komentatorem i prezenterem muzyki jazzowej.

Jego archiwum fotografii liczy około dwóch milionów negatywów. Fotografował niemal wszystkich polskich muzyków jazzowych, a także m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa – jego zdjęcie Milesa z uniesioną do góry trąbką stało się sławne – i europejską trasę koncertową Raya Charlesa.

„Świat ludzi jazzu, w kraju i poza jego granicami, z całą Europą i Stanami Zjednoczonymi włącznie nie ma dla niego tajemnic. Fotografował wszystkich największych. Z wieloma pozostaje, jeśli nie w przyjacielskich, to serdecznych stosunkach towarzyskich” – pisał w „Balladzie o Marku” na łamach „Jazz Forum” (3/98) Lech Terpiłowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej