RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekordowa widownia i historyczny sukces TVP

Mimo że mundial rozpoczął się zaledwie tydzień temu, TVP już zarobiła 70 mln zł – to znacznie więcej niż w trakcie całych poprzednich mistrzostw piłkarskich. Zdaniem firmy Nielsen konkurencyjne stacje miały lepsze wyniki, a zapewniły je powtórki seriali i programów rozrywkowych.

Jacek Kurski: TVP po raz pierwszy zarobiła na mundialu

– Telewizja Polska zarobiła dotąd 60 mln zł na mundialu w Rosji – poinformował w czwartek prezes TVP Jacek Kurski. Jak dodał, sam mecz...

zobacz więcej

– Telewizja traci na monopolistycznym dyktacie firmy Nielsen – mówił na czwartkowej konferencji prasowej prezes TVP Jacek Kurski. – Mamy trzy olbrzymie górotwory oglądalności Telewizji Polskiej. Konkurencja, mówiąc delikatnie, szoruje brzuchem po dnie – dodał Kurski.

Inaczej wygląda to w badaniach Nielsena. Firma ta nie bierze jednak pod uwagę widowni w pubach, internecie czy urządzeniach mobilnych. Nie uwzględnia również 3 tys. stref kibica, zorganizowanych pod patronatem TVP. Tylko w strefie kibica na Stadionie Narodowym mecz Polska-Senegal oglądało 40 tys. ludzi.

– Firma badawcza tak samo jak np. firmy ratingowe, oceniające wiarygodność państw, ma bardzo duży wpływ na to, jak funkcjonuje telewizja, jak jest odbierana przez komentatorów, a przez to też przez widzów – mówi publicysta Jakub Jałowiczor.

Dane Nielsena są używane m.in. do wyceniania czasu antenowego sprzedawanego reklamodawcom. Telewizja Polska zdecydowała się na zastosowanie innej metody pomiarów oglądalności.

Mundial w Rosji hitem oglądalności Telewizji Polskiej. Ale nie wg firmy Nielsen

Mecze tegorocznych Mistrzostw Świata są absolutnym hitem oglądalności w Telewizji Polskiej – informują Wiadomości. Każde spotkanie śledzą miliony...

zobacz więcej

– Postawiliśmy na swoim. To znaczy nie uwierzyliśmy Nielsenowi. Uwierzyliśmy rynkowi, uwierzyliśmy własnej intuicji i podyktowaliśmy ceny spotów cennikowe – to znaczy nie te, które wynikają z pakietów rozliczanych przez panel Nielsena w grupie komercyjnej – mówił w czwartek prezes TVP.

Przy pomiarach zastosowano metodę modelu oglądalności rzeczywistej, opracowaną we współpracy z ekspertami ze Szkoły Głównej Handlowej. Jak stwierdził dr Grzegorz Kloch z SGH, model „charakteryzuje się reprezentatywnością względem rozkładu geograficznego”. Marcin Klepacki, zastępca dyrektora Biura Strategii i Projektów Telewizji Polskiej, dodaje, że model dysponuje informacją ze 180 tys. gospodarstw domowych, podczas gdy Nielsen jedynie z ok. 2 tys. Dodatkowo, nie wiadomo gdzie urządzenia Nielsena są zainstalowane, gdyż firma nie ujawnia informacji o osobach biorących udział w badaniu.

Prezes TVP zażądał, by niezależny audytor sprawdził to, jak Nielsen bada oglądalność. Telewizja publiczna zaproponuje również reklamodawcom nowy sposób wyceniania czasu antenowego – oparty na metodzie rzeczywistej oglądalności będzie korygował wskazania Nielsena.

źródło:
Zobacz więcej