„Sytuacja jest niebezpieczna!”. Rzeczniczka praw człowieka chce niezwłocznego widzenia z Sencowem

Ołeh Sencow (fot. REUTERS/Sergey Pivovarov)

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa zwróciła się do władz więziennych Rosji o niezwłoczne widzenie z więzionym tam i prowadzącym głodówkę reżyserem Ołehem Sencowem w związku ze stanem jego zdrowia.

„Prawa człowieka i Ukraina to ostatnie, o czym Putin chce pamiętać w czasie mundialu”

Podczas mundialu ostatnią rzeczą, o jakiej Władimir Putin chce, by mu przypominano, są prawa człowieka, Krym i Ukraina. To dobry powód, by poruszyć...

zobacz więcej

„Sytuacja jest niebezpieczna!” – napisała w piątek na Facebooku po rozmowie z rosyjskim adwokatem Dmitrijem Dinze, który tego dnia odwiedził Sencowa. Jest to już 40. dzień jego głodówki.

Dinze powiedział wcześniej rosyjskiej agencji Interfax, że ukraiński reżyser ma problemy z sercem i nerkami i przeważnie leży.

– Miał kryzys 26. dnia głodówki. Potem odwieziono go do szpitala, gdzie ustabilizowano jego stan. Teraz przetaczane mu jest przez kroplówkę 3-4 litry płynów, dlatego ma pokłute wszystkie żyły – relacjonował.

Przeciw ułaskawieniu

Obrońca oświadczył, że mimo to jego klient nie zamierza prosić o ułaskawienie. „Ołeh nie chce ułaskawienia i nie będzie niczego pisał do prezydenta (Rosji Władimira Putina)”.

Sencow to obywatel Ukrainy i mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu. Po zajęciu półwyspu w maju 2014 roku został aresztowany w Symferopolu, zaś w 2015 roku skazany za domniemane przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Sencow odrzuca te oskarżenia.

Reżyser, który przebywa obecnie w kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, 14 maja ogłosił bezterminową głodówkę z żądaniem uwolnienia kilkudziesięciu Ukraińców znajdujących się w rosyjskich więzieniach.

źródło:

Zobacz więcej