Chiny planują utworzyć enklawy z dostępem do Facebooka i Twittera. Dla turystów

Specjalne strefy mają powstać na wyspie Hajnan zwanej chińskimi Hawajami (fot. Shutterstock/mirtmirt)

Władze chińskiej wyspy – prowincji Hajnan chcą przyciągnąć zagranicznych turystów. W tym celu planują utworzenie specjalnych stref, w których obcokrajowcy będą mogli korzystać z niektórych spośród blokowanych w Chinach serwisów internetowych – podały w piątek chińskie media.

Donald Trump będzie tweetował, co zechce i kiedy chce. Nawet z Chin

Przebywający w Pekinie Donald Trump nie zrezygnuje z używania Twittera podczas wizyty w Chinach - powiedział dziennikarzom wysoki rangą...

zobacz więcej

W „strefach zgromadzeń zagranicznych turystów” obcokrajowcy będą mieli nieograniczony dostęp do Facebooka, Twittera i YouTube'a – poinformował portal Guanchazhe (Obserwator), powołując się na trzyletni plan „podnoszenia poziomu umiędzynarodowienia turystyki”, ogłoszony dzień wcześniej przez lokalny rząd Hajnanu.

Strefy mają się znaleźć w miastach Haikou (stolicy prowincji) i Sanya, które wybrano na główne centra turystyki na wyspie – wynika z dokumentu.

Plan przewiduje wzrost liczby zagranicznych gości na wyspie nazywanej chińskimi Hawajami o 25 proc. rocznie, do 2 mln w 2020 roku. Ma to nastąpić m.in. dzięki reklamom w zachodnich mediach, takich jak BBC, CNN i CNBC.

Do 2020 roku Hajnan ma też przyjąć 50 tys. władających językiem angielskim pracowników z innych krajów, takich jak Filipiny, Laos, Wietnam, Kambodża, Birma i Nepal – napisano w dokumencie.

Komunistyczne chińskie władze blokują dostęp do wielu zagranicznych serwisów, w tym do usług Google'a, Twittera, Facebooka, YouYube'a, komunikatora WhatsApp oraz stron internetowych wielu mediów, w tym amerykańskiego „New York Timesa” i hongkońskiego „South China Morning Post”. W efekcie większości internautów pozostają serwisy chińskie, ściśle kontrolowane przez cenzurę, która tępi wszelkie treści uznane za niezgodne z „kluczowymi wartościami socjalistycznymi”.

źródło:

Zobacz więcej