RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nowe oblicze Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego

Najnowsze

Popularne

– Życie i służba gen. Kuklińskiego stały się symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego systemu; politycznej wyobraźni wyprzedzającej swój czas – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości otwarcia zmodernizowanej Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego.

Pomnik Ryszarda Kuklińskiego odsłonięty. „To nie my go zwerbowaliśmy, ale on nas”

Pomnik ma formę stalowego łuku sięgającego o wysokości 9,2 metra.

zobacz więcej

Uroczystość ponownego otwarcia Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego odbyła się – w obecności żołnierzy wojsk NATO stacjonujących w Polsce - w piątek w Warszawie na placu przed kamienicą przy ul. Kanonia 20/22, gdzie mieści się Izba.

„Osiemdziesiątą ósmą rocznicę urodzin generała Ryszarda Kuklińskiego obchodzimy dziś w sposób wyjątkowy. Ponowne otwarcie muzeum opowiadającego historię jego życia jest nie tylko dowodem troski o upowszechnianie dokonań pierwszego polskiego oficera w NATO” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości.

„Generał Ryszard Kukliński pozostaje jedną z najbardziej tragicznych postaci naszej historii najnowszej. Jego życie i służba stały się symbolem sprzeciwu jednostki wobec komunistycznego systemu; politycznej wyobraźni wyprzedzającej swój czas, wreszcie niemal walenrodowskich wyborów" - ocenił premier w liście odczytanym przez dyrektora Izby Filipa Frąckowiaka.

Morawiecki podkreślił, że „dziś nie mamy wątpliwości, że samotna misja przekazania Amerykanom tajnych planów Układu Warszawskiego była heroiczną walką o dobro Polski”.

„Dziś więc, gdy Polska jest członkiem Unii Europejskiej i NATO, jesteśmy winni najwyższą wdzięczność i szacunek pierwszemu polskiemu oficerowi w sojuszu” – podsumował.

MON ogłosiło konkurs na program „Wdzięczni Bohaterom”. Ma pomóc żołnierzom II wojny światowej

Szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił we wtorek otwarty konkurs ofert na realizację programu „Wdzięczni Bohaterom”; celem konkursu jest pomoc...

zobacz więcej

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podziękował dyrektorowi Izby Filipowi Frąckowiakowi „za to, że jest tak wspaniałym i godnym kontynuatorem dzieła swojego ojca – prof. Józefa Szaniawskiego – w upamiętnianiu tej niezwykłej dla dziejów nie tylko Polski, nie tylko Europy, ale i świata, postaci, jaką jest generał Ryszard Kukliński”.

Kasprzyk przypomniał, że na początku lat 90. XX w. w jednym z czasopism opublikowano wizerunek Kuklińskiego w ramach „pocztu zdrajców Polski”, obok portretów Piotra Wysockiego, Romualda Traugutta i Józefa Piłsudskiego.

– On służył niepodległości w takich samych warunkach i tak samo jak (...) Piotr Wysocki, jak Romuald Traugutt, jak Józef Piłsudski. On służył niepodległości wiedząc, że jest ona największym darem, jaki Opatrzność daje narodom i państwom. Wtedy prowadzony był spór, czy Kukliński to zdrajca czy bohater? (...) Był spadkobiercą tej wspaniałej tradycji spiskowców walczących o niepodległość RP – mówił szef UdSKiOR.

–Trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie, a Izba, którą za chwilę raz jeszcze otworzymy, świadczy o tym każdego dnia, w powojennym sporze nie miał racji każdy. W powojennym sporze i walce o niepodległość Polski rację miał Ryszard Kukliński i jemu podobni – ocenił Kasprzyk.

Dzieci rtm. Pileckiego odsłoniły nieznany portret bohatera

Dzieci Witolda Pileckiego - Zofia i Andrzej - razem z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim odsłoniły nieznany dotąd portret rotmistrza....

zobacz więcej

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej gen. Ryszardowi Kuklińskiemu na ścianie kamienicy przy ul. Kanonia 20/22 dokonali szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders, członek Zarządu Fundacji im. Józefa Szaniawskiego i poseł Andrzej Melak, były minister obrony narodowej Jan Parys oraz Halina Frąckowiak.

Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego została założona w 2006 r. przez prof. Józefa Szaniawskiego, przyjaciela i pełnomocnika płk. Ryszarda Kuklińskiego. Eksponaty i dokumenty w niej zgromadzone ukazują wkład Polski w zwycięstwo Stanów Zjednoczonych nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim. Celem Izby jest też promocja tradycji Wojska Polskiego i polskiej obronności w XXI w. w ramach sojuszu NATO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej