„Nie można oszczędzać na bezpieczeństwie”. Nowy oddział prewencji policji

Jest taki obszar życia społecznego, narodowego, na którym nigdy oszczędzać nie można - tym obszarem jest bezpieczeństwo – powiedział Joachim Brudziński. Minister spraw wewnętrznych i administracji otworzył nowy oddział prewencji policji w Krakowie.

Brudziński: Bezpieczeństwo dla wszystkich, niezależnie od sympatii politycznych

– Będziemy dokładać wszelkich starań, aby wszyscy Polacy, niezależnie od ich przekonań sympatii politycznych (...) mieli takie samo poczucie...

zobacz więcej

– Oczywiście rolą polityka jest dbać o grosz publiczny. Jest naszym zadaniem i powinnością takie gospodarowanie groszem publicznym, aby nigdy nie powstało wrażenie, że jest on marnotrawiony. Ale jest taki obszar życia społecznego, narodowego, na którym nigdy oszczędzać nie można – tym obszarem jest bezpieczeństwo – powiedział Brudziński.

Minister przypomniał, że wdrażany jest program modernizacji służb mundurowych i że 6 mld zł popłynie do polskiej policji do roku 2020.

– Mam świadomość, szanowni państwo, że jest to kwota dalece niewystarczająca, również jeżeli chodzi o wyposażenie polskiej policji (...) i wasze wynagrodzenie – powiedział minister do funkcjonariuszy.

Szef MSWiA: Nie można oszczędzać na bezpieczeństwie obywateli

Szef MSWiA uczestniczył w Rzeszowie w otwarciu nowego budynku Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

zobacz więcej

Brudziński mówił, że policjanci mają prawo pracować w warunkach „godnych”.

– Przygotowując się do dzisiejszego spotkania, dowiedziałem się, w jakich warunkach w ostatnich latach przyszło szczególnie policjantom oddziałów prewencji pracować i funkcjonować; chciałbym was jako minister za to przeprosić, że pracowaliście w warunkach urągających godności polskiego policjanta – powiedział.

Mówiąc o wypadku w Świnoujściu szef MSWiA wskazał, że jego rolą jest „zawsze stawać za funkcjonariuszami polskiej policji, tam gdzie jest narażony interes czy bezpieczeństwo polskiego policjanta”.

– Zawsze w sytuacji, gdy jesteście jako funkcjonariusze czy też wasi przełożeni atakowani i krytykowani w sposób nieuzasadniony, tam możecie liczyć na moje wsparcie, wsparcie rządu – powiedział. Dodał, że „od przełożonych wymaga się więcej”.

– Czasami pada taki argument: było to po oficjalnych zajęciach, w czasie wolnym od pracy. Otóż, szanowni państwo, wy jako funkcjonariusze, policjanci, wiecie o tym najlepiej, że praca polskiego policjanta to służba. I nawet jak się jest po godzinach pracy, to policjant zawsze jest na służbie – mówił.

Minister przypomniał, że wielokrotnie zdarzało się po godzinach pracy policjantom podejmować interwencje, nawet z narażeniem życia.

– Ale wszędzie, a szczególnie w wypadku waszych przełożonych, kiedy brakuje odpowiedzialności za powierzonych funkcjonariuszy, za godność oficera polskiej policji, decyzje trudne i bolesne jednak będą podejmowane – dodał minister.

Minister spraw wewnętrznych: Będą pieniądze na podwyżki dla funkcjonariuszy

– Bezpieczne państwo i bezpieczni obywatele to dobrze wyszkolona, dobrze wyposażona i dobrze opłacana policja – mówił we wtorek w Katowicach...

zobacz więcej

Otwarta przez Joachima Brudzińskiego nowa siedziba OPP to kompleks budynków powstał obok Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przy ul. Łokietka w krakowskich Toniach. Koszt budowy jednostki to ponad 43,3 mln zł (w tym 31 mln zł przeznaczono rządowego programu modernizacji policji), koszt wyposażenia budynków to 3,3 mln zł. Budowa obiektu trwała 2,5 roku.

„W krakowskich Toniach przy ul. Łokietka od lat miał siedzibę Oddział Prewencji Policji, jednak obiekt nie spełniał swoich funkcji, był w fatalnym stanie. Z tego względu zapadła decyzja o wyburzeniu starych budynków i wybudowaniu nowoczesnej siedziby. Na czas budowy policjanci OPP byli rozlokowani w różnych miejscach Krakowa.”

Oddział to wyodrębniona, specjalistyczna jednostka, licząca etatowo 454 policjantów i 18 pracowników. Policjanci pełnią przede wszystkim służbę prewencyjną w formie patrolowo-interwencyjnej oraz biorą udziału w operacjach policyjnych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pracują na terenie Krakowa oraz w innych częściach Małopolski.

źródło:
Zobacz więcej