ONZ zaniepokojone sytuacją humanitarną w południowo-zachodniej Syrii

Wojna w Syrii przeniosła się w kierunku południowo-zachodnim (fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)

ONZ wyraziło zaniepokojenie sytuacją humanitarną w południowo-zachodniej Syrii, gdzie syryjska armia rządowa rozpoczęła ofensywę, by przejąć kontrolę nad prowincją Dera. 750 tys. osób znalazło się wewnątrz obleganej strefy – wskazano w komunikacie.

Tajemnicza potyczka we wschodniej Syrii. Zginęli Rosjanie

Co najmniej czterech rosyjskich żołnierzy zginęło w starciach na wschodzie Syrii – podała w niedzielę rosyjska agencja Interfax. W starciu zginęło...

zobacz więcej

„Walki i ostrzał artyleryjski w wielu miejscach przy wschodnich i zachodnich rubieżach tej prowincji były kontynuowane w czwartek” – czytamy w oświadczeniu.

W środę spowodowały one śmierć 20 osób, w tym aż 11 w samej Derze. Zamknięcie pierścienia wokół prowincji Dera sprawia, że uchodźcy, którzy znaleźli się w potrzasku przy granicy syryjsko-jordańskiej, nie mają dokąd uciekać, co czyni sytuację humanitarną wyjątkowo trudną – pisze w komentarzu Agencja Reutera.

Wcześniej Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informowało, że ok. 12,5 tys. ludzi uciekło w ciągu 48 godzin z obszarów będących w rękach rebeliantów w prowincji Dera na południowym zachodzie Syrii, które są bombardowane przez siły rządowe. Jak precyzuje Agencja Reutera, siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada atakują obszary niedaleko granicy z Jordanią i okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan.

Wojna w Syrii przeniosła się w kierunku południowo-zachodnim, od kiedy syryjski rząd i jego sojusznicy zdławili ostatnie rebelianckie bastiony w pobliżu Damaszku i miasta Hims - pisze Agencja.

Walki na południowym zachodzie zostały od zeszłego roku ograniczone na mocy porozumienia o deeskalacji, zawartego przez Stany Zjednoczone oraz Rosję, największego sojusznika Asada.

Zakrojona na szeroką skalę ofensywa rządowa na tym obszarze groziłaby eskalacją siedmioletniej wojny. Obszar ten ma strategiczne znaczenie dla Izraela, który jest głęboko zaniepokojony wpływami Iranu w Syrii.

Waszyngton ostrzegał, że podejmie „zdecydowane i adekwatne środki” w przypadku naruszenia umowy o deeskalacji.

źródło:

Zobacz więcej