Mobilne Muzeum Multimedialne wyruszy w Polskę

– Wystawa Mobilnego Muzeum Multimedialnego pokazuje, że niepodległość została odzyskana dzięki współpracy ludzi, którzy mieli różne poglądy, ale jeden cel – wolną, suwerenną Polskę na mapie Europy i świata – powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek w Warszawie.

Jak powiedział Duda podczas otwarcia Mobilnego Muzeum Multimedialnego – będącego prezydenckim projektem zainicjowanym w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – ekspozycja „pokazuje jeden element”, na którym szczególnie mu zależało.

– Pokazuje, że niepodległość została odzyskana (...) dzięki współpracy pomiędzy ludźmi, którzy bardzo często mieli różne poglądy, ale jeden wspólny cel – chcieli wolnej, niepodległej, suwerennej Polski z powrotem na mapie Europy i świata; żebyśmy się wydobyli spod okupacji zaborców i z powrotem mieli własne państwo, o którym tak mocno marzyli – powiedział prezydent podczas inauguracji projektu, która odbyła się przy Pałacu Prezydenckim.

Jak zaznaczył, współpraca m.in. Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego doprowadziła do powrotu Polski na mapę, jednak – jak ocenił Duda – „ten jej powrót (...) był też wielkim sukcesem całego naszego narodu i w kraju, i poza jego granicami”. Przypomniał, że „wiele zostało dla odzyskania niepodległości zrobione także poza granicami kraju, choćby w Stanach Zjednoczonych, gdzie działał Ignacy Paderewski, dzięki któremu między innymi Polska znalazła się w słynnych tezach prezydenta Wilsona”.

„Starsi mogli sobie przypomnieć, młodzi zobaczyć jak bardzo powinniśmy być dumni z naszej ojczyzny”

Mówiąc o ekspozycji, prezydent podkreślił, że szczególnie zależy mu na tym, aby muzeum odwiedzała młodzież, „żeby zobaczyła też, co odkryli Polacy, jakie są wspaniałe wynalazki, rzeczy, których nieraz używamy na co dzień”. – Mnóstwo (...) elementów, które dzisiaj są w codziennym użytku na całym świecie, to właśnie dzieło polskiego intelektu – zaznaczył.

Jak ocenił Duda, sama ekspozycja jest „krótka, ale niezwykle ciekawa, bardzo nowoczesna”. – Cieszę się ogromnie z tego, że to przedsięwzięcie nam się udało, i że ona jest, i że pod auspicjami prezydenta Rzeczpospolitej wkrótce stąd, z Warszawy wyruszy w Polskę i będzie objeżdżała polskie miasta, polskie miasteczka – powiedział Duda.

Podkreślił również, że odwiedzenie wystawy będzie okazją do tego, by „starsi mogli sobie przypomnieć, młodzi zobaczyć jak bardzo powinniśmy być dumni z naszej ojczyzny, jak wielkie są zasługi Polaków dla Polski i dla świata, i jaka jest nasza historia – przedstawiona w sposób atrakcyjny, (...) niezwykle nowoczesny, w taki sposób jaka była, jaka staje się i jaka będzie (...) w przyszłości nasza ojczyzna”.


Mobilne Muzeum Multimedialne

Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie zwiedzającym – za pomocą m.in. archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmentów filmów historycznych, nowoczesnych animacji oraz interaktywnych aplikacji – wiedzy na temat historii Polski, zachęcenie rodaków do wspólnego świętowania jubileuszu stulecia odzyskanie niepodległości, a także dopełnienie lokalnych obchodów związanych z tą nadchodzącą rocznicą.

Narracja wystawy koncentruje się wokół wątku budowania nowoczesnego, odradzającego się po 123 latach niewoli państwa. Przypomina także kluczowe postaci dla procesu odrodzenia się kraju, czyli sześciu „ojców niepodległości”: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej; wiele miejsca poświęca rodzimym wynalazkom.

Każda osoba zwiedzająca wystawę będzie miała możliwość umieszczenia podpisu w księdze okolicznościowej, powstałej z inicjatywy prezydenta.

Ekspozycję Mobilnego Muzeum Multimedialnego będzie można oglądać przy stołecznym Krakowskim Przedmieściu do piątku. Potem będzie ona pokazana w 56 miejscowościach we wszystkich województwach.

źródło:

Zobacz więcej