SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Nie żyje Koko - gorylica, która rozmawiała z ludźmi

Koko była w stanie zrozumieć ponad 1000 znaków języka migowego i jako pierwsza gorylica na świecie potrafiła wyrażać emocje (fot. TheGorillaFoundation)
Koko była w stanie zrozumieć ponad 1000 znaków języka migowego i jako pierwsza gorylica na świecie potrafiła wyrażać emocje (fot. TheGorillaFoundation)

Koko była jedną z najbardziej inteligentnych małp człekokształtnych na świecie; należała do garstki naczelnych, które potrafiły komunikować się za pomocą języka migowego.

Hanabiko „Koko” urodziła się w zoo w San Francisco i przez większość swojego życia mieszkała w Woodside w Kalifornii. Imię Hanabiko - dosłownie oznaczające „dziecko fajerwerków” - jest odniesieniem do jej daty urodzenia, czwartego lipca. Koko zyskała międzynarodową popularność po tym, jak opublikowano reportaż o tym, że adoptowała kotka, do którego bardzo się przywiązała.Jej nauczycielka i opiekunka, psycholog zwierząt Francine „Penny” Patterson, poinformowała, że Koko była w stanie zrozumieć ponad 1000 znaków języka migowego i jako pierwsza gorylica na świecie potrafiła wyrażać emocje.Raporty fundacji opiekującej się Koko podają, że gorylica oprócz znaków rozumiała około 2 tys. angielskich słów.Gorylica pojawiła się w wielu filmach dokumentalnych i dwukrotnie na okładce magazynu „National Geographic”, raz - w październiku 1978 r. - na zdjęciu, które Koko zrobiła sobie w lustrze.

„Gorylica Koko, który pojawił się na naszej okładce, umiała rozmawiać, żartować, a nawet kłócić się z naukowcami używając języka migowego. Zmarła w wieku 46 lat” – napisano na profilu twitterowym „National Geographic”.

źródło:
Zobacz więcej