
Koko była jedną z najbardziej inteligentnych małp człekokształtnych na świecie; należała do garstki naczelnych, które potrafiły komunikować się za pomocą języka migowego.
Hanabiko „Koko” urodziła się w zoo w San Francisco i przez większość swojego życia mieszkała w Woodside w Kalifornii. Imię Hanabiko - dosłownie oznaczające „dziecko fajerwerków” - jest odniesieniem do jej daty urodzenia, czwartego lipca. Koko zyskała międzynarodową popularność po tym, jak opublikowano reportaż o tym, że adoptowała kotka, do którego bardzo się przywiązała.
Jej nauczycielka i opiekunka, psycholog zwierząt Francine „Penny” Patterson, poinformowała, że Koko była w stanie zrozumieć ponad 1000 znaków języka migowego i jako pierwsza gorylica na świecie potrafiła wyrażać emocje.
Raporty fundacji opiekującej się Koko podają, że gorylica oprócz znaków rozumiała około 2 tys. angielskich słów.
Gorylica pojawiła się w wielu filmach dokumentalnych i dwukrotnie na okładce magazynu „National Geographic”, raz - w październiku 1978 r. - na zdjęciu, które Koko zrobiła sobie w lustrze.
„Gorylica Koko, który pojawił się na naszej okładce, umiała rozmawiać, żartować, a nawet kłócić się z naukowcami używając języka migowego. Zmarła w wieku 46 lat” – napisano na profilu twitterowym „National Geographic”.Koko the gorilla, who appeared on our cover, could chat, tease, and even argue with scientists using sign language. She has died at the age of 46. pic.twitter.com/JX9vlFzpiI
— National Geographic (@NatGeo) 21 czerwca 2018