RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Wspólnie z Wielką Brytanią zapewniamy bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO”

Wspólna konferencja prasowa ministrów obrony i spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii (fot. PAP/Paweł Supernak)
Wspólna konferencja prasowa ministrów obrony i spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

– Polskę i Wielką Brytanię wiele łączy m.in. jeśli chodzi o podejście do bezpieczeństwa – powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Współpraca wojskowa jest ścisła, wspólnie zapewniamy też bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – podkreślił.

Brytyjskie Szakale i Kojoty nie dadzą się polskiej zimie

Około 150 brytyjskich żołnierzy z pułku rozpoznawczego Light Dragoons z Catterick na północy Anglii dołączy w połowie października do...

zobacz więcej

W czwartek w podwarszawskim Helenowie odbyło się VI spotkanie w formule tzw. kwadrygi – ministrów obrony i spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii. Po spotkaniu w Helenowie szef MSZ Jacek Czaputowicz, jego brytyjski odpowiednik Boris Johnson, szef MON Mariusz Błaszczak i jego brytyjski odpowiednik Gavin Williamson wzięli udział w uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie złożyli wieńce.

Przemawiając na pl. Piłsudskiego szef MON podkreślił, że Polskę z Wielką Brytanią bardzo wiele łączy. – Bardzo wiele łączy nas jeżeli chodzi o podejście do spraw związanych z bezpieczeństwem, do spraw związanych z wolnościami obywatelskimi, bardzo wiele łączy nas jeżeli chodzi o przeszłość i współczesność – powiedział.

Szef MON wskazał, że w grudniu ubiegłego roku podpisany został traktat o współpracy ws. bezpieczeństwa i obronności pomiędzy Polską i Wielką Brytanią.
– Dzięki temu dokumentowi nasze relacje są bardzo ścisłe, jeśli chodzi o współpracę wojskową i przemysłów obronnych – dodał.

Współpraca w ramach NATO

– Ściśle współpracujemy w ramach NATO. Dowodem tej współpracy są żołnierze brytyjscy stacjonujący w Orzyszu. Wspólnie zapewniamy bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Chciałbym podziękować za to, że wspólnie dbamy o bezpieczeństwo naszych państw, ale też Europy i całego świata – oświadczył Błaszczak.

Błaszczak mówił też o relacjach Polski i Wielkiej Brytanii w przeszłości. – Pamiętamy, że sto lat temu Polska odzyskała niepodległość, a Zjednoczone Królestwo zorganizowało swoje siły powietrzne. Współpraca polskich lotników z lotnikami brytyjskimi obrosła legendami. Wszyscy w Polsce znają dzieje polskich lotników uczestniczących w bitwie o Anglię – powiedział.

Powstaje ośrodek koordynacyjny NATO w Bułgarii. Jest zgoda parlamentu

Bułgarski parlament przyjął nowelizację ustawy o obronności i siłach zbrojnych, która umożliwia powstanie koordynacyjnego ośrodka NATO w tym kraju....

zobacz więcej

Oficjalne uroczystości

Po spotkaniu w Helenowie szef MSZ Jacek Czaputowicz, jego brytyjski odpowiednik Boris Johnson, szef MON Mariusz Błaszczak i jego brytyjski odpowiednik Gavin Williamson wzięli udział w uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie złożyli wieńce. – Sto lat po narodzeniu współczesnego polskiego narodu widzimy naród, który jest niezależny i dumny. Polska to kraj, który tak wiele razy stał solidarnie ramię w ramię z Wielką Brytanią – mówił Williamson.

– Dzięki odwadze i zaangażowaniu tak wielu Polaków udało się uratować niebo Wielkiej Brytanii, obronić się przed Niemcami – podkreślił. Williamson przypomniał, że Polacy walczyli razem z Brytyjczykami nie tylko w bitwie o Anglię, ale także pod Monte Cassino czy w Afryce Północnej.

– Właśnie w ten sposób współpracujemy ze sobą w dziedzinie bezpieczeństwa od ponad 20 lat w NATO. Zawsze staramy się stawić czoła najeźdźcom, gdziekolwiek by się nie pokazali – dodał Williamson. – Dlatego ja i moi rodacy jesteśmy dumni z tego, że możemy także na polskiej ziemi ramię w ramię z żołnierzami z polskiego wojska walczyć i bronić bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale całej Europy – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej