RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dostawy gazu LNG z Kataru sprzeczne z prawem unijnym? KE wszczyna dochodzenie

Spółka Qatar Petroleum jest zaangażowana w dostarczanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) m.in. do Polski (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Spółka Qatar Petroleum jest zaangażowana w dostarczanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) m.in. do Polski (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wszczyna dochodzenie, by sprawdzić, czy umowy na dostawy gazu między katarską państwową firmą Qatar Petroleum, eksportującą gaz LNG, a europejskimi importerami nie utrudniają przepływu tego surowca w Europie.

Ważna decyzja w sprawie Baltic Pipe. Wykonawca wskazał trasę

Rekomendowana trasa podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe to wariant przez wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji oraz polskie i duńskie obszary...

zobacz więcej

Takie praktyki, gdyby zostały dowiedzione, byłyby sprzeczne z antymonopolowymi przepisami UE. Spółka Qatar Petroleum jest zaangażowana w dostarczanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) m.in. do Polski.

– Energia powinna móc płynąć swobodnie przez Europę, niezależnie od tego, skąd pochodzi. Otworzyliśmy dochodzenie, żeby sprawdzić, czy w kontraktach na dostawę gazu z Qatar Petroleum są problematyczne klauzule dotyczące restrykcji terytorialnych. Takie klauzule mogłyby szkodzić konkurencji i uniemożliwiać konsumentom korzystanie ze zintegrowanego europejskiego rynku energii – podkreśliła w komunikacie KE unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej