Rafalska: Część dzieci może samodzielnie złożyć wniosek o wyprawkę szkolną

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Dzieci, które nie mają rodziców, są między 18 a 21 rokiem życia i uczęszczają nadal do szkół, mogą same złożyć wniosek o otrzymanie 300 zł na wyprawkę szkolną – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska: Chcemy prowadzić politykę, która nie będzie dzieliła niepełnosprawnych

– Naszym zadaniem jest budowanie kompleksowych rozwiązań, które realizują potrzeby wszystkich osób niepełnosprawnych. Chcemy prowadzić politykę,...

zobacz więcej

Minister pytana w czwartek w telewizji internetowej wPolsce.pl, czy dzieci same mogą złożyć wniosek o otrzymanie wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych, odpowiedziała, że może zaistnieć taka sytuacja. „To są przypadki, w których dzieci nie mają rodziców” – wyjaśniła. Dodała, że chodzi o dzieci, które są w wieku między 18 a 21 lat. Podkreśliła, że "warunkiem koniecznym" do uzyskania wyprawki jest również "kontynuacja nauki".

Rafalska tłumaczyła, że świadczenie może być także dzielone między rodziców „w przypadku opieki naprzemiennej” nad dzieckiem. Wyjaśniła, że w takim przypadku „podobnie, jak przy innych świadczeniach, po 150 złotych otrzymuje mama i tata”.

Dopytywana, w jakiej sytuacji dziecku, które jest uczniem i nie skończyło jeszcze 21 lat, nie przysługują pieniądze na wyprawkę szkolną, minister wyjaśniła, że pieniędzy nie otrzyma osoba, która „jest uczniem na przykład szkoły policealnej”.

„Szczęście sprzyja lepszym, mamy koniunkturę”

– Proszę nie martwić się o budżet, min. Paweł Szałamacha trzyma go twarda ręką – zapewniła w programie „Gość poranka” Elżbieta Rafalska, minister...

zobacz więcej

Dotyczy to również uczniów, którzy znajdują się „w takiej instytucji opiekuńczej, która gwarantuje, zabezpiecza całodobową opiekę” nad dzieckiem oraz „stuprocentowe koszty utrzymania, w tym również koszty wyposażenia go we wszystkie niezbędne rzeczy”. Jako przykład minister podała szkołę wojskową czy zakłady poprawcze.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, świadczenie przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, świadczenie przysługuje nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole).

Po raz pierwszy program obejmie uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej – przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.

Wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną poprzez stronę internetową empatia.mrpips.gov.pl. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski także drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą).

źródło:

Zobacz więcej