Jaki: Będziemy budować pięć razy więcej mieszkań niż obecne władze

Będziemy budować w stolicy pięć razy więcej mieszkań rocznie, niż buduje PO i Hanna Gronkiewicz-Waltz; będą to tanie mieszkania na wynajem m.in. dla młodych rodzin; wprowadzimy także bon mieszkaniowy w wysokości 1 tys. zł miesięcznie – zapowiedział kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki.

„Jaki gra, żeby wygrać. A Trzaskowski gra, żeby grać”

– Patryk Jaki gra, żeby wygrać, a pan Trzaskowski gra, żeby grać. Nie potrafi wyzwolić się z powiązań z Hanną Gronkiewicz-Waltz, tak...

zobacz więcej

Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy, podkreślił na konferencji prasowej, że to pierwsza część programu mieszkaniowego dla Warszawy, w kolejnych dniach będą następne propozycje.

– Warszawa, prawdziwe europejskie miasto, buduje za mało mieszkań. Dzisiaj standardem w Europie jest to, że miasto dba o własny zasób mieszkaniowy. Jako jedno z najważniejszych wyzwań, które stoi przed nami, gdy wejdziemy do ratusza, to przeprowadzenie nowego programu budowy mieszkań dla Warszawy, tanich mieszkań na wynajem dla studentów, tanich mieszkań dla rodzin – zapowiedział Jaki.

– Chcemy się twardo zobowiązać, że będziemy budować dokładnie pięć razy więcej mieszkań średnio rocznie niż w tej chwili buduje Platforma Obywatelska Hanny Gronkiewicz–Waltz i Rafała Trzaskowskiego – podkreślił Jaki. Zauważył, że dzisiaj Warszawa oddaje ok. 280 mieszkań rocznie. „Jest to stanowczo za mało” – oświadczył.

Wykup mieszkań komunalnych

Jaki zadeklarował, że chce wrócić do programu wykupu mieszkań komunalnych z bonifikatą od 70 do 90 proc. w zależności od tego, jak długo dana osoba czy rodzina przebywała w danym lokalu.

– Dotyczyć to będzie tylko starszych zasób mieszkaniowych, tam gdzie miasto i tak nie ma środków, żeby inwestować w te mieszkania. To po prostu jest nieracjonalne. Ten majątek miasta i tak podlega regularnej degradacji, dlatego my chcemy zaproponować system „jeden do jednego”, tzn. jedno mieszkanie sprzedane, jedno nowo wybudowane dla miasta – zaznaczył Jaki.

Wyjaśnił, że wszystkie środki ze sprzedaży tych mieszkań zostaną zagospodarowane na specjalny fundusz, który ma finansować budowę nowych nieruchomości.

Trzaskowski się chwali: Dzięki naszym staraniom pieniądze dla Polski będą zamrożone

– Panowie, wycofajcie się z najbardziej rażących przykładów łamania praworządności, to europejskie pieniądze nie będą mrożone – apelował do...

zobacz więcej

Kolejną obietnicą Jakiego jest wprowadzenie bonu mieszkaniowego. – To jest dopłata w wysokości 1 tys. zł dla tych ludzi, którzy chcieliby np. wynająć mieszkanie na rynku komercyjnym, a nie mogą np. ze względów ograniczonych zasobów lokalowych skorzystać z mieszkania miejskiego – powiedział Jaki.

Dodał, że bon powstanie z myślą o osobach, których nie stać na wynajem na rynku komercyjnym.

– To typowa oferta dla klasy średniej w Warszawie, która chciałaby korzystać z bezpiecznego mieszkania – mówił Jaki. Podkreślił, że w piątek będzie kolejna konferencja i uzupełnienie materiału nt. programu mieszkaniowego dla Warszawy.

Poseł PiS Paweł Lisiecki podkreślał, że miejski zasób miasta jest „dosyć przestarzały” i ok. 80 proc. budynków tzw. „setek” pochodzi sprzed II wojny światowej. – I my ten zasób chcemy zmienić, w pewien sposób wymienić. Pierwszym krokiem do tego jest doprowadzenie do wykupu lokali mieszkalnych na rzecz najemców, żeby najemcy wieloletni mogli wykupić mieszkania – dodał poseł PiS.

Wyjaśnił, że mieszkania będą mogli wykupić przede wszystkim mieszkańcy lokali komunalnych w budynkach wspólnot mieszkaniowych.

– Ale także będziemy chcieli uruchomić sprzedaż w tzw. setkach, tam gdzie jest stuprocentowy udział miasta w danej nieruchomości. Ponadto będziemy chcieli rozpocząć sprzedaż w tzw. czynszówkach – mówił Lisiecki.

Kolejne propozycje Patryka Jakiego dla Warszawy. „Odbudujemy stadion Skry”

– To coś nieprawdopodobnego, że Warszawa nie ma stadionu lekkoatletycznego z prawdziwego zdarzenia; jeśli wygram wybory, wspólnie z ministerstwem...

zobacz więcejWarunkiem uzyskania bonifikaty na wykup mieszkania będzie długoletni najem lokalu. Sprzedaż lokali będzie mogła być dokonywana w budynkach co najmniej 15–letnich, młodsze budynki pozostaną w zasobie miasta.

– Po 15 latach najmu będzie można uzyskać bonifikatę, będzie się ona zwiększała co rok o jeden procent, aż do 90–procentowej bonifikaty – zaznaczył Lisiecki. Dodał, że przez pięć lat od wykupu mieszkania, nie będzie można go sprzedać.

Burmistrz Bemowa Michał Grodzki (PiS) zauważył, że środki na budowę mieszkań będą pochodziły m.in. z wykupu mieszkań komunalnych oraz z opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

Burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki (PiS) dodał, że pomysł bonu mieszkaniowego narodził się w jego dzielnicy, „gdzie kumulują się problemy mieszkaniowe warszawiaków”.

Jak mówił, bon pomyślany jest przede wszystkim dla młodych rodzin „wchodzących na rynek mieszkaniowy”. – Bon mieszkaniowy daje możliwość, aby lokatorzy sami wybrali, gdzie na wolnym rynku, w którym budynku będą chcieli lokal wynająć – zaznaczył Zabłocki.

Programem bonowym będą objęte osoby, które przejdą odpowiednią weryfikację i spełnią kryteria dla osób ubiegających się o pomoc mieszkaniową. Co roku będą weryfikowane warunku ekonomiczne rodziny korzystającej z bonu. Bon, jak mówił Zabłocki, byłby najpierw pilotażowo przeprowadzony na Pradze Północ, a później objął całe miasto.

źródło:

Zobacz więcej