RAPORT

Pogarda

Amerykański kardynał oskarżony o molestowanie seksualne

Kardynał Theodore McCarrick nie przyznaje się do winy (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)
Kardynał Theodore McCarrick nie przyznaje się do winy (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Były arcybiskup Nowego Jorku i Waszyngtonu 87-letni kardynał Theodore McCarrick został oskarżony o molestowanie seksualne. O sprawie został już poinformowany Watykan, który zawiesił hierarchę do czasu podjęcia w jego sprawie ostatecznej decyzji.

Afera pedofilska w Chile. Księża z zakazem pełnienia posługi

Czternastu księży katolickich w Chile otrzymało zakaz wypełniania obowiązków duszpasterskich. Byli zamieszani w skandal pedofilski, który...

zobacz więcej

Kard. McCarrick sprawował urząd arcybiskupa w archidiecezji nowojorskiej, po czym w 2001 r. przeniósł się do Waszyngtonu. Jest już na emeryturze, ale nadal dużo podróżuje po świecie, apelując o przestrzeganie praw człowieka. Po śmierci Jana Pawła II w 2005 r. uczestniczył w konklawe, na którym papieżem wybrany został Benedykt XVI.

Jak poinformował kard. Timothy Dolan z archidiecezji nowojorskiej, oskarżenia dotyczą wydarzeń z 1971 i 1972 r., które miały miejsce w nowojorskiej katedrze św. Patryka. Oskarżenia wyszły od osoby, która wówczas jako nastolatek była ministrantem.

Kard. Dolan wyjaśnił, że niepokojące sygnały dotyczące kard. McCarricka otrzymał kilka miesięcy temu, po czym powołana została specjalna komisja, która po „wyczerpującym śledztwie” uwiarygodniła informacje dotyczące duchownego.

Mimo że zeznania mężczyzny zostały uznane za wiarygodne, kard. McCarrick nie przyznaje się do winy.

– Chociaż wierzę w swoją niewinność, przepraszam za cierpienie tej osoby, która wysunęła te oskarżenia – oświadczył.

Watykan został już o sprawie poinformowany i w natychmiastowej reakcji zakazał oskarżonemu dalszego sprawowania posługi. – Theodore McCarrick czuje się niewinny, ale zaakceptował tę decyzję – oświadczył kard. Dolan.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej