Koniec reklam w mediach publicznych. Tak zdecydował rząd

W litewskich mediach publicznych nie będzie reklam (fot. tt/Latvijas TelevīzijaKonto zweryfikowane)

Od 2021 r. w mediach publicznych na Łotwie - Latvijas Televizija i Latvijas Radio - nie będzie już reklam – zdecydował łotewski parlament. Lukę finansową, jaką spowoduje wycofanie się z płatnych reklam, mają wypełnić dodatkowe pieniądze z budżetu.

Towarzystwo Dziennikarskie żąda od Brukseli „niezwłocznego skierowania” ustawy o SN do TSUE

„O niezwłoczne skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz złożenie stosownego wniosku o zastosowanie środków...

zobacz więcej

Wielkość tej dopłaty z kasy państwowej ma być ustalana w ramach debaty budżetowej. W jednym z programów łotewskiego radia mówiono o ok. 14 mln euro rocznie.

W uchwalonej nowelizacji ustawy o mediach elektronicznych znalazł się też zapis dotyczący obowiązku „precyzyjnego i neutralnego” informowania o wydarzeniach.

Agencja dpa odnotowuje, że podczas debaty w parlamencie łotewski nadawca publiczny był wielokrotnie krytykowany; zarzucano mu, że nie realizuje swej misji w sposób optymalny i że nie do wszystkich grup społecznych adresuje swe programy.

W ramach walki z dezinformacją, propagandą i mową nienawiści poszerzono uprawnienia Krajowej Rady ds. Mediów Elektronicznych (NEPLP) w zakresie zamykania kanałów telewizyjnych. NEPLP otrzymuje też prawo do blokowania stron internetowych, na których nielegalnie zamieszczane są materiały audiowizualne.

źródło:

Zobacz więcej