RAPORT

Pogarda

To zdjęcie robi furorę. „Jedyna szczęśliwa kibicka”

Zendaya Sithole w tłumie polskich kibiców (fot. Twitter / Dziennik Wschodni)
Zendaya Sithole w tłumie polskich kibiców (fot. Twitter / Dziennik Wschodni)

Najnowsze

Popularne

Po meczu Polski z Senegalem internet obiegło zdjęcie Zendayi Sithole z Zimbabwe, która oglądała spotkanie w strefie kibica w Lublinie. Uśmiechnięta, z flagą Senegalu na policzku, stoi wśród setek polskich fanów. Fotografia przełamuje wiele szkodliwych stereotypów związanych z Polakami.

Sithole to studentka Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. W Polsce, co wyznała w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”, jest od roku. Jak zapewnia: „czuje się bezpiecznie, a Polacy są bardzo tolerancyjni”.

Choć jest z Zimbabwe, na mecz Polski z Senegalem przyszła do strefy kibica wymalowana w barwy afrykańskiego rywala Biało-Czerwonych. W obawie przed ewentualną krytyką, w torebce przyniosła jeszcze flagę Polski.

– Nie było potrzeby, żeby ją wyjmować. Postanowiłam więc pozostać w barwach Senegalu – wyjaśniła.

Uśmiechniętą Sithole uchwycił na zdjęciu fotoreporter Maciej Kaczanowski. Samo w sobie stanowi doskonałą promocję Polski i Polaków.

Afrykance bardzo podobały się zarówno reakcje kibiców, jak i zainteresowanie mediów nią samą. Choć na Facebooku koleżanki i koledzy z Zimbabwe podziwiali jej odwagę, sama zapewniała, że to nic takiego. „Polacy to bardzo dobrzy ludzie. Boże, błogosław ich” – podkreślała.

„Jedyna szczęśliwa kibicka”, jak się ją czasem nazywa, na mecz wybrała się z dwoma przyjaciółmi ze studiów i chłopakiem. Wydarzenie to na pewno zostanie w jej pamięci do końca życia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej