Kanada legalizuje rekreacyjną marihuanę

Kanadyjczycy będą mogli także hodować marihuanę (fot. Pixabay/angie3888)

Kanadyjski parlament przyjął prawo, które legalizuje rekreacyjne stosowanie marihuany. To pierwszy kraj grupy G7, który zdecydował się na ten krok.

Dziekan postrzelił ucznia, bo... sprzedał za mało marihuany

Były dziekan liceum w Bostonie, który angażował się w kampanie przeciwko przemocy, został uznany za winnego usiłowania zabójstwa swojego ucznia....

zobacz więcej

Cannabis Act przeszedł we wtorek przez Senat. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 52 senatorów, przeciwnych było 29. Dokument reguluje, jak należy uprawiać, dystrybuować i sprzedawać narkotyk.

Ustawa musi zostać jeszcze zaakceptowana przez brytyjską królową Elżbietę II, która oficjalnie jest głową państwa, ale to formalność.

Media oceniają, że Kanadyjczycy będą mogli legalnie kupować i stosować marihuanę w celach rekreacyjnych od września. W miejscu publicznym będzie można mieć przy sobie do 30 gramów suszu. Dolna granica wieku uprawniającego do palenia trawki to 18 lat, ale niektóre prowincje podniosły ją do 19 lat.

Wiele obostrzeń

Zgodnie z przyjętymi przepisami, przestępstwem będzie posiadanie większej ilości marihuany, hodowanie więcej niż czterech roślin na gospodarstwo domowe oraz kupowanie od nielicencjonowanych sprzedawców. Za sprzedawanie narkotyku nieletnim będzie grozić do 14 lat więzienia.

Posiadanie marihuany było traktowane w Kanadzie jako przestępstwo od 1923 roku, ale w 2001 roku depenalizowano marihuanę medyczną.

Premier Justin Trudeau wyraził zadowolenie z przegłosowania ustawy. „Nasze dzieci miały zbyt łatwy dostęp do marihuany, zaś grupy przestępcze miały zbyt łatwy dostęp do dużych zysków” – napisał na Twitterze szef rządu.

Nie wszyscy podzielają optymizm premiera. Obawy wyrażają konserwatywni politycy i organizacje walczącą z narkomanią.

źródło:
Zobacz więcej