RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koszmarne marnotrawstwo. Żywność warta miliardy kończy w śmieciach

Włosi zapewniają, że ograniczają ilość wyrzucanego jedzenia (fot. Pixabay/Bru-nO)

Żywność wartości ponad 16 mld euro wyrzucana jest co roku we Włoszech – wynika z raportu krajowego związku rolników Coldiretti. Mimo to ponad trzy czwarte Włochów zapewnia, że zredukowało ilość wyrzucanego jedzenia.

„Tak, pomagam!” - Caritas organizuje ogólnopolską zbiórkę żywności

Rusza 12. Ogólnopolska Zbiórka Żywności Caritas pod hasłem „Tak, pomagam”. W supermarketach, sieciach handlowych i w sklepach osiedlowych w całej...

zobacz więcej

54 proc. żywności, która jest wyrzucana, marnuje się w gospodarstwach domowych. To więcej niż trafia do śmieci w gastronomii (21 proc.), handlu (15 proc.), rolnictwie (8 proc.) i podczas przetwarzania (2 proc.) – podkreśliła rolnicza organizacja Coldiretti.

Jej eksperci w ogłoszonym raporcie zauważyli, że nie jest to wyłącznie problem etyczny i ekonomiczny. Zjawisko to ma także negatywny wpływ na środowisko ze względu na marnowanie energii i koszty utylizacji odpadów.

Z ankiety przeprowadzonej przez Coldiretti oraz instytut sondażowy Ixe wynika, że 71 54 proc. Włochów wprowadziło w zeszłym roku do codziennego życia różne strategie mające na celu zmniejszenie ilości wyrzucanej w ich domach żywności bądź nawet całkowite wyeliminowanie takiej praktyki. W ankiecie wymienili oni takie zachowania, jak przygotowywanie potraw z resztek, przykładanie większej uwagi do daty ważności produktów, wynoszenie z restauracji niezjedzonych dań.

Rolniczy związek przedstawił też swoją listę rad, jak ograniczyć marnowanie żywności. Zalecił np. umieszczanie produktów we właściwym miejscu w lodówce, robienie mniejszych i częstszych zakupów, wybieranie odpowiednio dojrzałych owoców i warzyw. Poza tym zalecono pokonanie drzemiącego jeszcze w wielu Włochach strachu przed poproszeniem w restauracji o zapakowanie resztek zamówionych potraw do toreb.

źródło:

Zobacz więcej