RAPORT

Wojna na Ukrainie

Amerykanie zawieszają wspólne manewry wojskowe z Koreą Południową

Wspólne ćwiczenia miały się odbyć w sierpniu (fot. US Army)
Wspólne ćwiczenia miały się odbyć w sierpniu (fot. US Army)

USA i Korea Płd. uzgodniły zawieszenie kolejnych, planowanych na sierpień, manewrów wojskowych – poinformował anonimowy przedstawiciel rządu USA, cytowany przez Agencję Reutera. Oficjalny komunikat Pentagonu w tej sprawie ma być opublikowany w najbliższych dniach.

Donald Trump odwiedzi Koreę Północną, a Kim Dzong Un – USA

„Pilne” jest, by Korea Płn. i USA powstrzymały wzajemne „irytujące i wrogie działania wojskowe” – podała agencja KCNA, przytaczając słowa Kim Dzong...

zobacz więcej

Według Agencji Reutera wspomniany funkcjonariusz oświadczył, zastrzegając sobie anonimowość, że kolejne manewry „Ulchi Freedom Guardian” zostaną zawieszone zgodnie z zapowiedzią prezydenta USA Donalda Trumpa złożoną po spotkaniu na szczycie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders potwierdziła, że USA i Korea Południowa zawieszą od sierpnia wspólne manewry wojskowe i będą tak postępować tak długo, jak Korea Północna „będzie działać w dobrej wierze”.

Dalsze konsultacje

Wcześniej informację o odroczeniu manewrów „Ulchi Freedom Guardian” podało południowokoreańskie ministerstwo obrony. Zastrzegło jednak, że decyzja nie dotyczy innych wspólnych manewrów; oba kraje mają prowadzić konsultacje w tej sprawie.

Prezydent Trump zapowiedział po niedawnym spotkaniu z Kim Dzong Unem w Singapurze, że zakończone zostaną „gry wojenne” sił zbrojnych USA i Korei Południowej, które określił jako „kosztowne i prowokacyjne”.

Komentatorzy podkreślali, że wypowiedź ta zaskoczyła sojuszników USA i była interpretowana jako duże ustępstwo pod adresem Pjongjangu, który od dawna protestował przeciwko tym manewrom.

W zeszłym roku w manewrach „Ulchi Freedom Guardian” uczestniczyło 17,5 tys. żołnierzy USA i ponad 50 tys. żołnierzy Korei Południowej. Manewry te polegały głównie na symulacjach komputerowych. Tylko niewielka ich część polegała na ćwiczeniach w terenie z wykorzystaniem pojazdów pancernych i samolotów bojowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej