RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamach na Heydricha. Czesi upamiętnili cichociemnych

Inscenizacja operacji czeskich spadochroniarzy z grupy Anthropoid, która zakończyła się śmiercią wysokiej rangi nazistowskiego oficera Reinharda Heydricha w Pradze 27 maja 1942 r. (fot. arch. PAP/CTK Photo/Vit Simanek)

Setki osób oddały w Pradze hołd spadochroniarzom, którzy w maju 1942 r. wykonali wyrok na zastępcy protektora Czech i Moraw Reinhardzie Heydrichu. Na chodniku przed kościołem św. Cyryla i Metodego wmurowano nowe tablice pamiątkowe.

Mordercy w togach. Za śmierć rtm. Pileckiego nie odpowiedział nikt

Oświęcim to była igraszka – powiedział podczas ostatniego widzenia z żoną Marią rtm. Witold Pilecki. Były więzień niemieckiego obozu wiedział już,...

zobacz więcej

Czeska armia w Wielkiej Brytanii wyszkoliła i zrzuciła m.in. na teren Protektoratu Czech i Moraw w sumie 108 cichociemnych. Najpoważniejszą akcją, którą przeprowadzili, był zamach na Heydricha.

Operacja nazwana „Anthropoid” kosztowała życie dwóch bezpośrednich zamachowców – Jana Kubisza i Josefa Gabczika – a także pięciu innych czechosłowackich spadochroniarzy. Korzystali oni ze schronienia w cerkwi św. Cyryla i Metodego w Pradze, ale zostali zdradzeni przez jednego ze swoich dotychczasowych współtowarzyszy broni.

Walczyli z Niemcami przez kilkanaście godzin. Część z nich popełniła samobójstwo.

Na chodniku przed cerkwią obok nazwisk tych, którzy zginęli, pojawiło się nazwisko młodego członka organizacji Sokol, Jana Milicza-Zelenki, który współpracował ze spadochroniarzami z Londynu. 18-latek popełnił samobójstwo dzień przed ich śmiercią, gdy gestapo zagroziło jego rodzinie.

Jeden z polityków uczestniczących w uroczystościach wspomnieniowych, wiceprzewodniczący Izby Poselskiej i szef Partii Socjaldemokratycznej Jan Hamaczek, podkreślił, że „świadomość o bohaterach ruchu oporu wciąż się poprawia, chociaż jest problem z nauką historii, która wciąż przeznacza więcej godzin na czasy starożytne zamiast na historię najnowszą”.

Pomysł uczczenia nazistowskich spadochroniarzy. Kolejna bitwa o Monte Cassino

W Cassino, we Włoszech, w odpowiedzi na apel burmistrza i inne głosy sprzeciwu nie odbędzie się zapowiedziana na niedzielę ceremonia odsłonięcia...

zobacz więcej

Częścią nowego obiektu pamięci jest także kod QR na ścianie cerkwi, który umożliwia użytkownikom mobilnych aplikacji na dowiedzenie się więcej o operacji cichociemnych i o czechosłowackim ruchu oporu.

Historycy, którzy wypowiadali się w czeskiej telewizji i radiu, ocenili, że dzięki akcji czechosłowackich cichociemnych w 1942 r. rządy brytyjski i francuski definitywnie zmieniły podejście do układu monachijskiego z 1938 r. Dzięki tej zmianie możliwy stał się powojenny powrót Czechosłowacji do granic sprzed 1938 r.

Agencja CTK przypomniała, że Heydrich był najwyższym urzędnikiem nazistowskich Niemiec na terenie Protektoratu Czech i Moraw. Został tam wysłany z zadaniem złamania czeskiego oporu i przygotowania planów likwidacji całego narodu.

Gdy w wyniku zamachu zmarł 4 czerwca 1942 r., Niemcy ogłosili w Protektoracie stan wojenny, zaczęły się masowe wyroki śmierci i egzekucje.

źródło:

Zobacz więcej