RAPORT

Pogarda

Ulgi podatkowe dla innowacyjnych firm. Ministerstwo szykuje preferencje podatkowe

Innowacyjne produkty prezentowane podczas spotkania w ramach KIS Technology Open Day (fot. PAP/Grzegorz Michalowski)
Innowacyjne produkty prezentowane podczas spotkania w ramach KIS Technology Open Day (fot. PAP/Grzegorz Michalowski)

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo Finansów przygotowuje preferencje podatkowe dla innowacyjnych polskich firm. Zysk z takiej działalności mógłby być opodatkowany pięcioprocentową stawką.

Ministerstwo Finansów: Planujemy odejście od deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów planuje z początkiem przyszłego roku odejść od deklaracji VAT-owskich. Poinformowała o tym w radiowej Jedynce minister Teresa...

zobacz więcej

Minister finansów Teresa Czerwińska powiedziała dziennikarzom podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, że na ulgi mogłyby liczyć firmy, które prowadzą innowacyjną działalność w Polsce.

Jeżeli przedsiębiorca będzie wykorzystywał w swojej działalności efekty badań czy patenty, to według minister Czerwińskiej, dochód z tego tytułu będzie miał preferencję podatkową. Warunek? Praca badawczo-rozwojowa będzie musiała być prowadzona w Polsce.

Szefowa resortu wyjaśnia, że do wydatków na badania i rozwój ma zachęcić niższa stawka podatkowa. Czerwińska powiedziała, że stawka takiego podatku mogłaby wynieść 5 proc.

Szefowa resortu zastrzegła, że ministerstwo konsultuje i analizuje skutki budżetowe takiej propozycji.

Według danych Urzędu Patentowego RP w zeszłym zgłoszono 20 tys. 725 wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Liczba patentów przekroczyła 19,5 tys.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej