Europa wkrótce rozwiąże problem migracji. Zobowiązanie Merkel

Kanclerz Merkel zobowiązała się wobec CSU, że Europa wkrótce rozwiąże problem migracji (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Angela Merkel zaakceptowała termin, który minister spraw wewnętrznych i lider CSU Horst Seehofer wyznaczył na znalezienie europejskiego rozwiązania w polityce migracyjnej – informuje DPA. Szef CSU dał kanclerz Niemiec czas do końca czerwca. Merkel ostrzegła jednocześnie CSU przed sporem kompetencyjnym w rządzie.

Większość Niemców przeciwna polityce migracyjnej Merkel

Większość Niemców uważa politykę migracyjną kanclerz Angeli Merkel za błędną – wynika sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii...

zobacz więcej

– Forsowana przez CSU ewentualna decyzja o zawracaniu migrantów na granicy bez konsultacji z partnerami z UE należy do kompetencji kanclerza – oświadczyła szefowa niemieckiego rządu w poniedziałek, na wspólnej z Seehoferem konferencji prasowej w Berlinie.

Bawarski polityk miał wyznaczyć czerwcowy termin podczas spotkania zarządu CSU w Monachium. Jednocześnie – w ocenie niemieckich mediów – polityk złagodził na nim swoje stanowisko w sporze migracyjnym z kanclerz.

Lider CSU miał powiedzieć, że będzie działał „krok po kroku” w swoim planie dotyczącym migracji. Zaznaczył, że zostanie on wykonany, jeżeli nie dojdzie do porozumienia w ramach UE.

Seehofer groził wcześniej pominięciem Merkel w rozwiązywaniu kwestii zaostrzenia przepisów polityki migracyjnej. Szef CSU ostrzegał również, że może „rozkazać” straży granicznej, by ta zaczęła odrzucać wnioski osób ubiegających się o azyl, które zarejestrowały się w innych państwach UE.

Jego słowa portal dpa ocenia jako „wycofanie się z ultimatum”.

Seehofer wyraził nadzieję, że kanclerz „zdoła” jeszcze w czerwcu wypracować kompromis z UE w sprawie migracji. W przeciwnym razie – zaznaczył – władze RFN muszą mieć prawo do zawracania imigrantów na granicy.

Jak dodał na wspólnej z Merkel konferencji, kierownictwo jego partii jednomyślnie uznało, że imigranci, którzy złożyli już wniosek o azyl w innym kraju Unii Europejskiej, muszą być zawracani od granicy Niemiec.

W podjętej uchwale zarząd CSU wyraził pełne poparcie dla planu Seehofera w sprawie imigracji.

źródło:

Zobacz więcej