Były minister usłyszał zarzuty. Izraelczyk miał szpiegować na rzecz Iranu

Były izraelski minister Gonen Segev aresztowany pod zarzutem szpiegostwa (fot. tt/The Jewish Chronicle)

Były minister energetyki Izraela Gonen Segew został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Iranu – poinformowały izraelskie służby bezpieczeństwa Szin Bet. Miał on przekazywać informacje dotyczące m.in. bezpieczeństwa narodowego.

Byli szefowie Mosadu: Izrael pod rządami Netanjahu jest poważnie chory

Sześciu byłych szefów Mosadu, izraelskiego wywiadu, oskarżyło na łamach prasy premiera Benjamina Netanjahu, że zagraża przyszłości kraju, który za...

zobacz więcej

Segew, który piastował stanowisko ministra w izraelskim rządzie w latach 90., od 2007 r. mieszkał w Nigerii, gdzie pracował jako lekarz. Z oświadczenia izraelskich służb wynika, że „został zwerbowany przez irański wywiad i służył jako agent”.

W czasie dochodzenia izraelskie służby specjalne i policja ustaliły, że po raz pierwszy Segew spotkał się z przedstawicielami Iranu w 2012 r. w irańskiej ambasadzie w Nigerii. Później miał dwukrotnie spotkać się z przedstawicielami irańskich władz w Iranie.

Zgodnie z komunikatem prokuratorzy oskarżyli go o „udzielanie pomocy wrogiemu państwu, szpiegowanie przeciwko Izraelowi oraz przekazanie wrogowi licznych informacji”.

Media: Izrael pomoże Rosji w Syrii. Udostępni dane wywiadu

Rosja zyskała sojusznika w swojej operacji wojskowej w Syrii. Jak podaje izraelska telewizja Channel 2, Tel Awiw będzie przekazywać Moskwie dane o...

zobacz więcej

Według „Haareca” były minister miał przekazywać irańskim źródłom m.in. informacje na temat izraelskiego sektora energetycznego, obiektów związanych z bezpieczeństwem kraju oraz zdradzać tożsamość zajmujących się bezpieczeństwem urzędników. W celu pozyskania tych informacji Segew utrzymywał kontakt z obywatelami Izraela pracującymi w sektorze obrony, bezpieczeństwa i dyplomacji.

Z kolei obrońcy oskarżonego podkreślili, że „akt oskarżenia przedstawia inny obraz niż ten w oświadczeniu Szin Bet”.

Segew został aresztowany w maju w Gwinei Równikowej, po czym dokonano jego ekstradycji do Izraela, gdzie przebywa w areszcie. Formalne zarzuty usłyszał w piątek.

Jak poinformował anglojęzyczny portal Times of Israel Segew urodził się w Izraelu w 1956 r. i w latach 70. służył jako pilot w izraelskich siłach powietrznych. Później studiował medycynę, a po ukończeniu studiów pracował jako lekarz. W 1992 r. został wybrany na członka Knesetu, a funkcje ministra pełnił w latach 1995-96. Następnie odszedł z polityki i rozpoczął karierę w biznesie.

W 2005 r. Segew został skazany w Izraelu na pięć lat więzienia za usiłowanie przemytu 32 tys. tabletek ecstasy, fałszerstwa oraz oszustwa finansowe, które miał popełnić po zakończeniu kariery politycznej. W 2007 r. został zwolniony z więzienia za dobre sprawowanie i wyjechał z kraju do Nigerii.

źródło:
Zobacz więcej