RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Byłe więźniarki Ravensbrück złożyły kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Uroczystość odbyła się w ramach spotkania Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück (fot. PAP/Marcin Obara)
Uroczystość odbyła się w ramach spotkania Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Byłe więźniarki obozu Ravensbrück, przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück oraz Urzędu ds. Kombatantów złożyli wieńce i zapalili znicze przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Uroczystość jest jednym z ostatnich punktów spotkania Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück, które rozpoczęło się w stolicy w miniony piątek.

73. rocznica wyzwolenia obozu Ravensbrück

Zapłonęły znicze przy najważniejszych dla Polski miejscach pamięci w KL Ravensbrück. W sobotę, 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego...

zobacz więcej

Hanna Nowakowska, polski przedstawiciel w Międzynarodowym Komitecie Ravensbrück po uroczystości powiedziała, że dla środowiska byłych więźniarek i ich rodzin spotkanie w Warszawie ma szczególny wymiar.

– Robimy to po to, żeby nigdy nie było wojny. Nikt jej nie chce i myślę, że żaden kraj jej nie chce. W związku z tym to jest taka grupa międzynarodowa, która właśnie mówi „nie chcemy wojny”. To jest ważne, że kobiety ze sobą rozmawiają, że zaczynają pracować nad tym upamiętnianiem razem – powiedziała Hanna Nowakowska.

Dla byłych więźniarek niemieckiego obozu możliwość spotkania w stolicy ma również walor edukacyjny.

Według Barbary Piotrowskiej, która do Ravensbrück trafiła z matką pod koniec powstania warszawskiego, przypominanie o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat jest ważne zwłaszcza dla młodych pokoleń.

– Musimy przekazywać następnym pokoleniom nie tylko pamięć, ale mówić o tym, jak o przestrodze. Przestrzegać przed nienawiścią, przed prześladowaniem, przed gardzeniem ludźmi. Niszczeniem ludzi zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Mimo że to są przeżycia i wspomnienia ciężkie, jednak robimy to – podkreśla Hanna Nowakowska.

Spotkanie uczestników Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück odbywa się w Polsce po raz pierwszy. Wielu z uczestników narady jest w Warszawie po raz pierwszy. Organizatorzy spotkania podkreślają, że jednym z celów narady jest mówienie o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uświadamianie byłym więźniarkom z innych krajów, że 1/4 więźniarek stanowiły Polki.

Przez niemiecki obóz koncentracyjny w Ravensbrück w latach 1939-1945 przeszło 132 tysiące kobiet i dzieci, zginęło około 92 tysiące. Oprócz codziennej niewolniczej pracy kobiety były poddawane eksperymentom pseudomedycznym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej