Przed nami najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca. Potrwa prawie dwie godziny

Zjawisko ma trwać 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund (fot. REUTERS/Eduardo Munoz)

Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca nastąpi już w te wakacje, a dokładnie 27 lipca (w piątek). Zjawisko będzie dobrze widoczne z Polski.

475 lat temu zmarł Mikołaj Kopernik. „Wszystko, co osiągnął, zawdzięcza tej uczelni”

– Mikołaj Kopernik bardzo sobie cenił studia na uniwersytecie w Krakowie, bo później w dziele „O obrotach sfer niebieskich” napisał, że wszystko,...

zobacz więcej

Jak wynika z obliczeń, będzie to najdłuższe zaćmienie od 100 lat. Ma trwać 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Rozpocznie się o godz. 21:30 w piątek.

Dodatkowo data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum, czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.

Zaćmienie Księżyca będzie częścią jeszcze jednego niezwykłego zjawiska astronomicznego: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, w tym dwóch słonecznych, a pomiędzy nimi całkowitego zaćmienia księżycowego.

Faza całkowita potrwa do godz. 23:13, ale potem nastąpi jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Zaćmienie Księżyca widoczne będzie doskonale w krajach Dalekiego Wschodu oraz w Rosji. Nie ma jednak co narzekać, Polska to również dobre miejsce do obserwacji.

Kolejne równie długie zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce w 2123 roku.

Zjawisko powstaje, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. Ostatnie całkowite zaćmienie było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku.

W tym wieku zdarzą się w sumie 143 zaćmienia Księżyca, z tego 85 będzie całkowitych, a 58 – częściowych.

źródło:
Zobacz więcej