Zakończyło się referendum w gminie Baranów. Chodzi o budowę CPK. Znamy wyniki

Wyniki mogą być podane jeszcze dziś (fot. PAP/Jacek Turczyk)

O godzinie 21 zakończyło się referendum w gminie Baranów w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy odpowiadali na dwa pytania: czy chcą lotniska w gminie i czy godzą się na oferowane przez rząd odszkodowania za tereny przekazane pod inwestycję.

Dwa pytania o lotnisko. Mieszkańcy Baranowa idą do urn

Od godz. 7 rano w Baranowie trwa referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy gminy mogą odpowiedzieć na dwa pytania: czy...

zobacz więcej

Mieszkańcy gminy Baranów w pow. grodziskim w niedzielnym referendum zagłosowali przeciw budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na pytanie: "Czy chce Pan/Pani budowy CPK w gminie Baranów?", 84 proc. uczestników głosowania odpowiedziało „nie”.

Uprawnionych do głosowania było 4 tys. 120 osób; udział w referendum wzięło 1932 mieszkańców.

„Przekaz jest bardzo jasny. Mieszkańcy nie chcą Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak i nie akceptują warunków zawartych w specustawie” - powiedział wójt gminy Baranów Andrzej Kolek.

Wątpliwości wzbudzał też system odszkodowań za utracone tereny. Specustawa zakłada, że właściciele ziem dostaną 35 – 40 złotych za metr kwadratowy, ale będą musieli odprowadzić podatek od sprzedaży. Postulowano, by podwyższyć cenę wykupu gruntów lub zwolnić sprzedających z podatku. Mikołaj Wild wyjaśniał jednak, że wysokość podatków jest rozwiązaniem systemowym i nie można zmieniać reguł pod kątem jednej inwestycji.

Pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Mikołaj Wild mówi, że referendum nie jest wiążące, ale podkreśla, że głos mieszkańców będzie brany pod uwagę. Zwrócił uwagę, że głosowanie odbywa się u progu samorządowej kampanii wyborczej, która może mieć wpływ na jego wynik. Zaznaczył jednak, że dialog z mieszkańcami będzie kontynuowany. Centralny Port Komunikacyjny ma być największym lotniskiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Rocznie ma obsługiwać od 15 do 100 milionów pasażerów. Pierwszy samolot ma odlecieć z CPK w 2027 roku.

źródło:
Zobacz więcej