„Aquarius” z migrantami na pokładzie dopłynął do portu w Walencji

Do portu w Walencji w południowo-wschodniej Hiszpanii wszedł statek „Aquariusa”, wiozący 106 migrantów, pochodzących głównie z Afryki. Wcześniej do Walencji przybył okręt włoskiej straży przybrzeżnej, „Dattilo”, na który przeniesiono część migrantów z „Aquariusa”. Do tego portu ma dziś przypłynąć kolejna taka włoska jednostka, „Orine”.

Zatonęła łódź z imigrantami. Kilkadziesiąt osób nie żyje

Co najmniej 38 imigrantów zginęło, a 68 uratowano, gdy ich łódź zatonęła na Morzu Śródziemnym u południowych wybrzeży Tunezji – poinformowało w...

zobacz więcej

Władze Włoch i Malty nie zgodziły się, by „Aquarius” wszedł do któregoś z ich portów. Ostatecznie migrantów zgodziła się przyjąć Hiszpania.

W czasie trwającej ponad tydzień podróży po Morzu Śródziemnym, część migrantów przeniesiono na dwa okręty przysłane przez włoską straż przybrzeżną, których zadaniem było eskortowanie „Aquariusa”.

W Walencji migrantom pomagać ma ok. 2 tys. osób, w tym tysiąc pracowników Czerwonego Krzyża i blisko 500 tłumaczy.

Na pokładzie „Aquariusa” i dwóch włoskich okrętów znajduje się 629 migrantów uratowanych ze statków przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym. Wśród nich jest m.in. 123 nieletnich bez opieki, 11 dzieci i siedem kobiet w ciąży. Niektórzy ocaleni mają obrażenia.

Większość z uratowanych pochodzi z 23 państw afrykańskich, a także z Afganistanu, Pakistanu i Bangladeszu. Spędzili oni tydzień na wodzie; wielu z nich ma objawy choroby morskiej.

Imigranci z Afryki przeszli przez zieloną granicę. Zatrzymała ich straż

Trzech młodych obywateli Gwinei przeszło przez tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski w rejonie Lubaczowa. Zatrzymali ich funkcjonariusze Straży...

zobacz więcej

10 czerwca władze włoskie zamknęły swoje porty przed „Aquariusem”. Jednostka wyruszyła do Walencji, gdy nowy rząd Hiszpanii zgodził się ją przyjąć. Gotowość przyjęcia tych migrantów z „Aquariusa”, którzy spełnią kryteria prawa azylowego, po zbadaniu ich sytuacji w Hiszpanii przez francuskich agentów wyraził Paryż.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) od początku roku do wybrzeży Hiszpanii, trzeciego po Włoszech i Grecji celu przeprawy migrantów przez Morze Śródziemne, dotarło ponad 9300 migrantów, co stanowi prawie dwa razy więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego roku. Czterokrotnie zwiększyła się też liczba osób, które utonęły – z 61 do 244.

źródło:

Zobacz więcej