Wet za wet. Chiny nakładają 25-procentowe cła na towary z USA

Prezydent USA wcześniej nałożył 25–procentowe cło na chiński eksport wart 50 mld dol. rocznie (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)

Chiny nałożą 25–procentowe cła na 659 rodzajów towarów z USA o wartości 50 mld dol. – poinformowała agencja Xinhua. Jest to reakcja na ogłoszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa karnych 25–procentowych ceł na chiński eksport wart 50 mld dol. rocznie.

Wojna handlowa. USA nakładają cła na Chiny, Pekin odpowiada

Prezydent Donald Trump ogłosił w piątek wprowadzenie 25-procentowych ceł na produkty chińskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych wartości 50 mld...

zobacz więcej

Taryfy celne o wartości 34 mld dol. wejdą w życie 6 lipca i dotyczyć będą takich dóbr, jak produkty rolne, owoce morza i samochody. Cła na inne produkty zostaną ogłoszone w późniejszym terminie – pisze Xinhua.

Wcześniej w piątek chiński resort handlu ogłosił, że Pekin natychmiast nałoży cła o tej samej sile i skali jak Amerykanie.

Wszystkie zawarte porozumienia są anulowane – poinformowało ministerstwo po ogłoszeniu przez Trumpa nowych ceł na chiński eksport.

„Chiny nie chcą wojny handlowej, ale w obliczu krótkowzrocznych działań USA, które szkodzą innym, nie mają innego wyjścia, jak silny odwet” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie chińskiego ministerstwa handlu. W komunikacie tym nie podano jeszcze, jakie amerykańskie towary mają zostać objęte cłami odwetowymi.

Cła karą dla Chin

Taryfy mają być dla Pekinu karą za wymuszanie transferu technologii od zagranicznych firm oraz stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, które Trump obwinia za olbrzymi deficyt swojego kraju w handlu z Chinami. W ubiegłym roku wyniósł on 375 mld dol.

Waszyngton zapowiedział również wprowadzenie restrykcji dotyczących chińskich inwestycji w USA oraz sprzedaży Chinom amerykańskiej technologii. Szczegóły w sprawie tych ograniczeń mają zostać ogłoszone do końca czerwca.

źródło:

Zobacz więcej