Protest na uczelniach. Studenci zawieszają okupację

Uniwersytet Jagielloński (fot. Wikimedia Commons/Mach240390)

Przedstawiciele Akademickiego Komitetu Protestacyjnego (AKP) poinformowali w piątek, że zawieszają okupacje uczelni wyższych i rozpoczynają pogotowie strajkowe. – Nie ustajemy w działaniu! Od dziś w całym kraju, na wszystkich uczelniach, które demonstrowały przeciw ustawie, rozpoczynamy pogotowie strajkowe! Oczekujemy ostatecznego odrzucenia ustawy 2.0! – oświadczył Komitet w informacji przesłanej PAP.

Rząd zajmie się m.in. Ustawą 2.0, Konstytucją dla Nauki

Rząd we wtorek zajmie się m.in. projektami ustaw reformujących uczelnie (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki), które przewidują zmiany w...

zobacz więcej

W czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki). Wieczorem sejmowa komisja rekomendowała przyjęcie blisko 90 poprawek rządowych do projektu ustawy oraz przepisów ją wprowadzających. Jednak w piątek, w Sejmie projekty te jeszcze nie zostały poddane głosowaniu.

Przedstawiciele Akademickiego Komitetu Protestacyjnego napisali na swoim profilu facebookowym: „Presja działa! Praca nad ustawą 2.0 odłożona! Wychodzimy z uniwersytetu, opuszczamy balkon. Całe środowisko akademickie zostało zjednoczone! Udało nam się wstrzymać niezwykle szkodliwą ustawę!”

Na te słowa zareagował wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller, który napisał na Twitterze: „Przyjęcie #KonstytucjaDlaNauki na następnym posiedzeniu Sejmu. Nie ma mowy o żadnym wycofaniu projektu. Po prostu wczorajsze posiedzenie komisji zakończyło się zbyt późno żeby przygotować sprawozdanie i blok blisko 200 głosowań (uwzględniający wnioski mniejszości)”.

Wiceminister nauki: Demokracja na uczelniach już jest i będzie zachowana

– Te teksty, które się pojawiają wśród protestujących, jakoby władza próbowała przejąć uczelnie, są po prostu kłamstwem – powiedział wiceminister...

zobacz więcej

11 żądań

Strajki okupacyjne bądź akcje protestacyjne zorganizowano m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Wrocławskim czy AGH. Organizatorem protestu jest Akademicki Komitet Protestacyjny. Sprzeciw wobec zapisów ustawy wyraziła również część środowisk na Uniwersytecie Łódzkim, Opolskim, Rzeszowskim czy w Białymstoku, a także NSZZ Solidarność przy kilku uczelniach.

AKP opublikował też listę 11 żądań dotyczących reform uczelni. Domaga się m.in. demokratyzacji i autonomii uczelni, utrzymania struktury wydziałowej, uczelni bez polityków czy gwarancji transparentności, m.in. w obrębie decyzji finansowych uniwersytetu. Protestujący chcą też zwiększenia finansowania, zapewnienia godnych warunków socjalnych, wzmocnienia praw pracowniczych i gwarancji publikowania w języku polskim. Protestujący sprzeciwiają się też centralizacji oraz chcą otwarcia ścieżek kariery naukowej.

Domagają się też, by wygaśnięcie umowy o pracę z pracownikiem akademickim następowało w przypadku prawomocnego wyroku sądu za przestępstwo umyślne (projekt zakłada, że do zwolnienia pracownika wystarczy orzeczenie kary pozbawienia wolności lub ograniczenie wolności).

źródło:

Zobacz więcej