Mniejsze tablice rejestracyjne od lipca dostępne także w Polsce

– Tablice rejestracyjne pojazdów o zwężonej czcionce i zmniejszonych wymiarach będzie można zamawiać od 1 lipca tego roku – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak dodał, resort pracuje nad takimi zmianami, aby kierowcy mogli jeździć bez dowodów rejestracyjnych oraz nad możliwością rejestracji auta w miejscu zakupu.

Działają wszystkie serwisy ePUAP oraz serwis obywatel.gov.pl

– Działa serwis ePUAP, serwisy pz.gov.pl i cepik.gov.pl; ruszył także obywatel.gov.pl – powiedział rzecznik prasowy Centralnego Ośrodka Informatyki...

zobacz więcej

– Od 1 lipca będzie można zamawiać tablice z czcionką zwężoną i tablice o innych wymiarach niż standardowe – powiedział minister. Mniejsze tablice będą pasowały do samochodów sprowadzanych z USA i krajów azjatyckich.

Obecnie właściciele samochodów importowanych z rynku amerykańskiego i rynków azjatyckich zmuszeni są często do wyginania tablic, gdyż te produkowane teraz nie mieszczą się w fabrycznie przygotowanych do tego celu miejscach.

Minister poinformował też, że resort pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, dzięki którym kierowcy nie będą musieli okazywać dowodów rejestracyjnych w czasie kontroli na drodze. – Przygotowujemy podstawy prawne, aby kierowca nie musiał mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Platforma Cepik 2.0 powinna zapewnić już dostęp do tych informacji – powiedział minister.

Adamczyk dodał, że dokumentów pojazdu nie trzeba będzie wozić ze sobą właśnie od momentu uruchomienia w całości systemu Cepik 2.0, którego funkcje wdrażane są etapowo i ostateczny harmonogram do czasu pełnego uruchomienia nie jest znany.

Ułatwienia przy rejestracji

Minister powiedział też, że resort pracuje też nad zmianą prawnych regulacji, by można było rejestrować pojazd w miejscu jego kupna, a nie w miejscu, gdzie zameldowany jest kupujący.

– Przygotowujemy też projekt zmian w przepisach, które pozwolą na pozostawienie tablic rejestracyjnych na wniosek kupującego. Tablic, które były na samochodzie przed jego zakupem. Nie trzeba więc będzie kupować nowych, co przyniesie kierowcom pewne oszczędności – dodał szef resortu infrastruktury.

źródło:

Zobacz więcej