Setki wniosków o skargę nadzwyczajną. Najwięcej spraw karnych

Zdecydowaną większość pism złożyli bezpośrednio zainteresowani (fot. Pixabay)

Rośnie liczba podań o skorzystanie z nowego narzędzia wzruszania wadliwych wyroków, nawet sprzed 20 lat – podaje „Rzeczpospolita”.

News TVP.INFO. Sąd Najwyższy łamie konstytucję. Cel: uderzenie w prezydenta Andrzeja Dudę

Od 8 czerwca w Trybunale Konstytucyjnym toczy się postępowanie ws. sporu kompetencyjnego między prezydentem Andrzejem Dudą a Sądem Najwyższym....

zobacz więcej

Choć decyzję o wniesieniu skargi nadzwyczajnej podejmuje uprawniony urząd, a nie poszkodowany, to rolę tego drugiego trudno przecenić. W końcu to jego sprawa, on ją inicjuje – czytamy.

Tylko do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich do 12 czerwca 2018 r. wpłynęły 743 wnioski, aby wystąpił do Sądu Najwyższego ze skargą nadzwyczajną. Jak podaje gazeta, najwięcej dotyczy spraw karnych - 381, cywilnych - 194, prawa pracy - 84, a prawa administracyjnego i gospodarczego - 52.

Z kolei do utworzonego w Prokuraturze Krajowej Wydziału Skargi Nadzwyczajnej do 14 czerwca 2018 r. wpłynęły 1054 wnioski o wywiedzenie skargi nadzwyczajnej: jedna trzecia w sprawach karnych, a dwie trzecie w cywilnych – informuje „Rz”.

Jak podano, zdecydowaną większość pism złożyli bezpośrednio zainteresowani, ale zdarzają się wnioski formułowane przez adwokata czy radcę prawnego.

źródło:

Zobacz więcej