„Puls Biznesu”: Branża drzewna ma przerąbane

W Polsce z roku na rok do przemysłu trafia coraz więcej drzewnego surowca (fot. Pixabay)

Unia przyjęła niekorzystne dla Polski zasady gospodarki leśnej. Za cztery lata naszym meblarzom, papiernikom, producentom płyt, palet i celulozy zabraknie surowca. Za granicą będzie go pod dostatkiem – pisze „Puls Biznesu”.

Lasy Państwowe biorą się za budowlankę. Będą stawiać domy z drewna

Budowa drewnianych domów pod wynajem, drewnianych hoteli i remont ośrodków wczasowych; do tego stworzenie oferty preferencyjnych kredytów pod...

zobacz więcej

To, ile drewna z polskich lasów trafi do przemysłu, od przyszłej dekady będzie zależało m.in od unijnej regulacji LULUCF (Land Use, Land-Use Change and Forestry). To akt prawny, który przez wprowadzenie nowych zasad gospodarowania zasobami leśnymi ma doprowadzić w latach 2021-30 do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w UE.

Wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem tej regulacji, ale część ustaleń już poczyniono, np. wyznaczono tzw. okres referencyjny. Na jego podstawie będą ustalane limity pozyskania drewna na kolejne lata. Po wielomiesięcznych konsultacjach z przedstawicielami rządów państw członkowskich Rada i Parlament Europejski zdecydowały, że będzie to dekada 2000-09.

Co to oznacza dla naszej gospodarki? W Polsce z roku na rok do przemysłu trafia coraz więcej drzewnego surowca. Ponieważ rośnie średni wiek drzew, zasobność, czyli ilość drewna na jednostkę powierzchni i lesistość, tj. powierzchnia lasów, można było mieć nadzieję, że przez kilkanaście lat pozyskiwanie surowca będzie się zwiększało. Tak było zresztą dotychczas.

Jak podaje „Puls Biznesu”, głównym dostarczycielem drewna są Lasy Państwowe (LP). W 2017 r. pozyskały i sprzedały 40,5 mln m sześc., czyli prawie 2 mln m. sześc. więcej niż rok wcześniej. Plany na ten rok zakładają 43 mln m metrów sześc.

Tymczasem średnie roczne pozyskanie drewna w LP w latach 2000-09, które będzie bazą do ustalenia limitów na kolejne lata, aż do 2030 r., wyniosło tylko 29 mln m sześc.

źródło:

Zobacz więcej